Bana Bir Avakadolu Smoothie Lütfen 'Gökçe Orakcı'

Bana Bir Avakadolu Smoothie Lütfen 'Gökçe Orakcı'

A+ A-
SMOOTHIE NEYDİ? SMOOTHIE MUTLULUKTU...


Aslına bakarsanız tatlı ihtiyacımızı karşılayan en sağlıklı ara öğün. Temel olarak meyve veya sebzelerle birlikte, süt grubu olan yoğurt, süt ve dondurma ile tatlandırılan ve kıvam alan, son olarak baharatlarla tadını zenginleştirebildiğiniz katı kıvamlı içecekler. Tanım bu.
 
Beslenmemizde 3 ANA ÖĞÜN ve 3 ARA ÖĞÜN mevcut. Ana öğünlerimiz yemeklerimiz iken aralar biraz daha atıştırma formatında. Ara öğünün verilmesinin sebebi vücut metabolizmasını dinamik tutmak. Yani vücudumuza ara öğün yiyerek şu komutu veriyoruz aslında: ‘Sen beni kıtlıkta sanıyorsun ama ben 2 saatte bir yemek yiyecek kadar zenginim. Atalarının açlık korkusu olabilir ve bir daha yemek gelmez diye onların vücudunu korumak için yediğini yağ olarak depoluyor olabilirsin ama IT’S 2018! Hızlan ve o enerjiyi yak dostum!’
 
Yıl 2018 ama... Vücudumuz bizi kıtlıkta sanmasın diye ne hallere düştük...  Meyveler, sütler tükettik.. Yeri geldi kayısı içine ceviz koyduk da yedik.. Yıllar ilerledi biz ilkel mi kalalım? ÇAĞIN BULUŞU SMOOTHIE’LER!
 
Şaka şaka.. İnovasyonu (gene İngilizce bir kelime) yaptık da.. Bir bilseniz aslında smoothie nasıl yapılıyor:)
 
HADİ SADEDE GEL ABLACIM. DAMARLARIM TARİF İSTİYOR diyenlere....
 
Temel denklem şu;
 
Meyve veya Sebze Süt grubu Yağlı tohumlar + Tatlı baharatlar + Buz
 
Örnek verelim;
 
1 yerli muz 1 top vanilyalı şekersiz dondurma + 2 adet ceviz + 1 çay kaşığı kakao + Buz
 
Mesela bu sarı renkli bir smoothie idi. Ama inanın rengarenk smoothieler yapabilirsiniz.
 
Ara öğünlerimiz genelde 100-200 kalori arasında olduğunu düşünürsek 1 smoothie ile 1 ara öğün yapabilirsiniz. Ben genelde akşamları evde olduğum için gece ara öğünü olarak çok seviyorum. Çünkü tatlılar ve yatmadan tatlı bir şeyler yiyecek olmak gün boyu bir ödülü beklemek gibi oluyor benim için.
 
Sayın diyetisyenim. Smoothie’lerle beslenme moda oldu. AVM’lerde, büyük marketlerde rengarek 3’lü 5’li cam şişelerde satılıyor? 7 gün içiyorsun bağırsak temizliyor? Bu konu hakkında ne düşünüyorsun?
 
Kimi 7 günlük, kimi 3 günlük, kimi 1 günlük, kimi ise sadece ara öğünlük olan programlarda detoks meşhur oldu. Detoksun tüketim amacı sebze ve meyvelerin yapısındaki suyu meydana getirerek sindirimlerini hızlandırmak. Posalarındaki vitamin ve mineralin emilim hızını artırmak. Böylelikle taze ve çiğ sebze ve meyve tüketmek. Smoothie’ler içerisindeki süt grubu ile de detoks adı verilen içeriği proteince zenginleştiriyoruz.
Peki bağırsak dinlendirmek ne demek? Organlar yorulur mu ki?
Organların bir kısmı kendini yeniliyor. Rejenerasyon diyoruz buna. Duymuşsunuzdur kertenkeleden.
 
‘Mide duvarı kendini 3-5 günde yeniler.’     Jonas Frisen, İsveç
‘Ama nikotin bu süreci ağırlaştırıyor.’    Gökçe Orakcı, Tunalı
 
‘Karaciğer 6 ayda yenileniyor.’   İngiltere Karaciğer Vakfı
 
Dikkat ederseniz;
kendisini’ ifadesini göreceksiniz. Yani bu rejenerasyon dediğimiz şey ‘kendi kendini’ demektir. Peki, sindirim sistemine yardımcı olabilir miyiz? Sindirim sistemimiz besinleri salgılarla küçük parçalara ayırır. Bu noktada yavaş yemekten tutun da barsak florasındaki bakterileri beslemeye kadar, sindirimin tüm aşamalarında, tükettiğimiz besinlerin bilincinde olmamız gerekir :) peki nasıl yardımcı olabilirim? 
 
1. ÇİĞNEME: Dişlerimizin çiğneme esnasında birbirlerine dokunuşları, diş köklerindeki sinirleri uyarır ve bu sinirler doğrudan beyne ‘yemek var’ sinyalini verir. Besini ne kadar çok çiğnersek ve tabiki ne kadar yavaş, beyne bu sinyallerin atlamadan iletilmesini sağlarız. Bu sayede beyni ‘doyuyorum’ sinyalleriyle doldururuz. Yani yavaş yiyin ve çok çiğneyin :)
 
Besinlerin ağızda fazla kalması tükürük salgısını artıracaktır ve karbonhidrat sindiriminin ağızda başladığını biliyoruz. (İnanmayan bir bisküviyi ağzında 1 dakika bekletsin. Erimiyorsa gelin beni bulun :) böylelikle glikoz kana seri geçiyor ve hücreler doyuyor.
 
2. BOL SU : Sindirimi  sağlayacak enzimlerin çalışması için yeterli hidrasyonu sağlıyoruz. Besinin sindirim sistemi boyunca geçişini kolaylaştırıyoruz. Tüm vitamin ve minerallere doyuyoruz.
 
3. BAĞIRSAKTA YAŞAYAN PONÇİK BAKTERİLERİ BESLEME: Kim? Ney? Nasıl yani? Bakteri mi? Öğğ.. Duyar gibiyim.. Yapmayın.. Doğumda bebeğe 1. gün veya 2. gün K vitamini aşısı yaparlar. Hiç sordunuz mu niye diye? Ben söyleyeyim. O ponçik bakteriler vücudumuzda K vitamini sağlayan küçük dostlarımız. Bebek doğumda hemen bakterileri vücuduna alamadığı için onların yerine doğrudan K vitaminini direkt veriyorlar. Vitamin eksikliği olmasın diye. Sonra o bakteriler anne sütünden falan bir şekilde bebeğe geçiyor, bağırsağa yerleşiyor. Orası ayrı hikaye başka zaman konuşuruz.
 
Bu bakterilere tıpta ‘little boys’ deniyor. Şaka şaka. Bifido bakteri işte bunlar. Bir de probiyotik var onlar da bu bakterilerin sayısını artıran diğer bakteriler. Bu bakterilerin besini olan, yaşamasını sağlayan ögeler de prebiyotik.
 
Tüm bunları yapıyor, sigara ve alkol tüketmiyor, vücudunuzun ihtiyacından FAZLA enerji alı organların çalışma kapasitesini aşmıyorsanız çok doğru yoldasınız.
 
Smoothie’lere geri dönersek, içide süt/yoğurt gibi ve tahıllar, meyveler olduğu için ihtiyacınız olan besinlerin hepsini olmasa da çoğunu alabildiğimiz karışımlar bunlar. ANA ÖĞÜN yerine geçmemesi gerektiği gibi ara öğünler yerine de fazla kalorili kalmaları muhtemel içeceklerdir. Sindirim sisteminin çalışmasını kolaylaştırmalarının sebebi, çiğnemeyi minimuma indirmeleri ve enzim aktivitesinin maksimuma çıkarmalarıdır. Bu sebeple kolay sindirilirler çabuk acıktırırlar. Çünkü sindirim için bir zaman harcıyoruz. Besinin mideyi terk etmesi 2-3 saat sürüyor. Bu sıvı formda ve küçük parçacıklı olan içecekte bu süre daha kısa sürüyor.
 
Yani bu hazırlanması ve sindirilmesi kolay olan içeceklere ara öğünlerinizde yer verebilirsiniz. Ancak içeriğindeki bileşenleri ne kadar artırırsanız kalorisi de o kadar artacaktır. Unutmayın :)RENGARENK SMOOTHIE TARİFLERİ
 
AVOKADOLU SMOOTHIE :  Yarım avokado, 1 adet yeşil elma, 1 bardak yarım yağlı süt, 2 yemek yaşığı yarım yağlı yoğurt, 10 yaprak taze nane, 1 yemek kaşığı bal, istenilen ölçüde buz ile
 
PORTAKALLI SMOOTHIE: 100 gr mango, 1 orta boy portakal, 1 top vanilyalı dondurma, 3 adet karanfil, 1 çay kaşığı zencefil, istenilen ölçüde buz ile
 
HURMALI SMOOTHIE : 1 bardak yağsız süt, 1 anamur muzu, 3 adet hurma (hurmaları yarım saat suda bekletebilirsiniz), 2 adet ceviz, istenilen ölçüde buz ile

Diyetisyen Gökçe Orakcı

 
19-02-2018
Konuk Düşünce Yazarları

Konuk Düşünce Yazarları

info@medyacuvali.com

www.medyacuvali.com

Konuklardan Diğer Yazılar

Bu yazılar da ilginizi çekebilir