Uygulama 1: Uyku Kentinden Dönüş  'Nur Aktaş'

Uygulama 1: Uyku Kentinden Dönüş 'Nur Aktaş'

A+ A-

UYKU KENTİNDEN DÖNÜŞ: SABAH ERKEN KALKMA VAKTİ

 

Perşembe günü, uyku kentine yaptığım yolculuğu paylaşmıştım. 

Yaklaşık 2 haftadır, uyku düzenimi saptayabilmek için Sleep Cycle isimli bir uygulama kullandım. Ölçüm için başıma yakın bir yerde, telefonumun da benimle uyuması gerekti. Kullandığım sürede faydalı olduyormuş gibi geldi; ama yaptığı ölçümün güvenilirliğinden emin değilim. Bugün, onu silme vakti. Çünkü bugün, aynı zamanda, cep telefonunu uyuduğum odadan uzaklaştırma vakti.

Alarmsız uyanmak birçok kişi için zor olabilir. Biraz pratik yaparak, bu mümkün hale getirilebilir olsa da, bunu işten atılmadan ya da dersten kalmadan yapana kadar odamızda bulunan telefonun en azından uçak modunda tutulmasında fayda var. Hatta mümkünse kendine bir çalar saat alabilir ve elektronik aletleri uyuduğun odanın dışına atabilirsin.

Elektronik aletleri odamdan attım, oda sıcaklığı enfes, yatağım harika, perdelerim ışık geçirmiyor. Sabah erkenden kalkabilmek için ne eksik?

Çok basit aslında. Bir sebep gerek. Sabahları erkenden kalkabilmek ve yaşamak için bir sebep...

Bunun içinde kocaman bir, duvara yapışkansız tutunan kağıt aldım ve yatağımın hemen yanına taktım. Yatmadan önce sabah uyanmak için bir sebep yazıyorum kendime ve kalkınca yapacaklarımı.

Diğer gün yapılacakları akşamdan yazmak çok önemli bence. Böylece beyin kendisini hazırlıyor ve sabahları evin içinde sersemlemiş bir halde dolaşmak yerine, güne başlayabiliyorum.

Sleep Cycle gibi bir mobil uygulama kullanmayanlar için Amerika’da uyku üzerine çalışan Ulusal Uyku Vakfı’nın internet sitesinde yayınlanan uyku günlüklerinden faydalanarak bir uyku günlüğü hazırladım. Mobil uygulama yerine bir süre bunları kullanıyor olacağım. Uykumu etkileyen faktörleri saptadıktan sonra, kullanmama gerek kalmayacağını düşünüyorum. Sen de uyku düzenin konusunda kendini daha iyi tanımak istiyorsan bu günlüklerden faydalanabilirsin.
Aşağıda uyku günlüğü, gündüz ve gece çizelgelerini paylaşıyorum. Ayrıca, üzerine sabah kaçta kalkacağını ve yapılacaklar listeni yazabileceğin bir şablon da ekliyorum. Günlükler ve şablonun pdf hali için sonsehirbukucu@gmail.com adresinden bana ulaşabilirsin. 

28-09-2018
Konuk Düşünce Yazarları

Konuk Düşünce Yazarları

info@medyacuvali.com

www.medyacuvali.com

Konuklardan Diğer Yazılar

Bu yazılar da ilginizi çekebilir