Yerel Lezzetlerimizin Sahibi Biziz - Cansu Gök (Sosyolog)

Yerel Lezzetlerimizin Sahibi Biziz - Cansu Gök (Sosyolog)

A+ A-

Yerel lezzetlerimizi unutuyor muyuz? Küreselleşerek fastfooda maruz kalıp farkında olmadan bize keyif veren lezzetlerden vazgeçiyor olabilir miyiz? Yemeğin görseli lezzetinin önüne mi geçiyor yoksa? Yemek kültürü; onu önümüze koyan kişi, bize pişirmeyi öğreten kişi, beraber aynı sofraya oturduğumuz kişiler ile anlam kazanıyor yüzyıllardır. Bunun devamlılığını sağlamak, zorunda kaldığımız alışkanlıkları gözden geçirmekten geçiyor. Çok mühim bir konu olan yemek kültüründe yemeklere anlam yüklemeyi bıraktık. Şimdilerde zamanımızın yemek yemeye yetmiyor olması, zorunda kaldığımız bir beslenme alışkanlığını ortaya çıkarıyor.Hızlı yemek yani basit gıda.

Küreselleşme bizi kolay ulaşılabilen yemeklere yönlendirdi. Başka seçenekleri düşünmeye vakit bulamadığımız bile oluyor. Restoranlarımız artık fastfoodlarla doldu. Yerel yemekler ise sentezlenip dönüştürülmüş bir halde önümüze sunuluyor. Sağlıklı ve lezzetli olsa dondurulmuş yemeklerle kalan hayatımızı geçirmeye razı bir haldeyiz. Sosyolojik olarak Mcdonaldslaşma düşüncesi bireyin açlık ihtiyacını en hızlı şekilde gidermesidir. Çok düşünmeden az seçenek arasında ne yiyeceğinin kararını verip yemeği tüketip ortamdan ayrılması ile gerçekleşiyor. Bunu hayatımıza da yansıtıyoruz. Bugün anne köftesi diye bir kavramın hayatımızda olması onu diğer köftelerden ayıran bir özelliğinin, anlamının olmasından kaynaklanıyor. Veya sadece bir restorana özgü olan yemeği özlediğimiz için ekstra planlama yapıp oraya gitmek bize lüks geliyor. Akşam yemekleri buluşmak, sohbet etmek için olanak sağlardı. Arkadaşların bir araya gelmesi için yapılan etkinliklerdi. Önemli konuları konuşabilmek için güzel bir fırsattı. Yemek yerken sohbet etmek o an çok daha keyifli vakit geçirmekti. Zamanla yalnızlaşma ile yemek süreleri azalıp tek kişik menülerin öne çıkmas sonucu restoran kültürlerinin elimizden alınması gerçeğiyle yüz yüzeyiz. Seyahat etmek için gittiğimiz farklı şehirlerde bile kısıtlı zaman ile yarışıp oranın yerel lezzetine az vakit ayırıp genelde fast fooda yöneliyoruz. Oysa yöresel lezzetlerin pabucunun dama atılmasına gönlüm elvermiyor. Elimden gelse sevenleri için içli köfteyi daha kolay ulaşılabilir bir hale getirirdim.

Kolay gıdaya alışıyoruz fakat beklentimiz giderek artıyor. Yiyeceğimiz yemeğin görüntüsü medyatik bir obje oldu. Sanal mecralarda beslenmenin sunumları ön plana çıktı. Lezzetten çok görselin daha önemli hale gelmesi de ayrı bir yerel lezzet terörü. Yörelere ait lezzetleri elimizden geldiğince uğraşırsak yaşatmaya devam edebiliriz. Mevsimsel sebzelerden yararlanarak, doğal ürünleri biraz çaba ile bularak hayatımızı lezzetlendirebiliriz. Mutfağa geçip kayseri mantısı yapıp pişirmeye vaktimiz olmayan zamanlarda bile onu pişirebilenin elinden yemek için uğraşmalıyız. Bunun için her fırsatta sarıldığımız fastfooddan kaçmak güzel bir başlangıç olacaktır. Lezzetli günler.


Kaynakça

pexels.com

24-07-2021
Konuk Düşünce Yazarları

Konuk Düşünce Yazarları

info@medyacuvali.com

www.medyacuvali.com

Konuklardan Diğer Yazılar

Bu yazılar da ilginizi çekebilir