Solvia'nın Anne Mutfağı   - Zehra Yalçın (Gazeteci)

Solvia'nın Anne Mutfağı - Zehra Yalçın (Gazeteci)

A+ A-

Solvia’nın Anne Mutfağında kendinizi evinizin bahçesinde gibi hissedeceğiniz, yeşillikler içerisinde, bahçesinden koparılan taze nanelerle harika bir kahvaltı olanağı sunan her gün taze ve organik şekilde hazırlanan, sizi doymadığınız sürece masadan kaldırmayan bir mekan. Rengarenk düzenlenen yeşil bahçesiyle huzur veren, samimi bir aile işletmesi olan bu mekan yaz mevsimini anlatan güzel yerlerden.

Solvia, güneşin izinde ve güneşin yolunda anlamına geliyor. İsminin anlamıyla mekanın birebir uyum sağladığını görebiliyoruz. Aile işletmesi olan mekanda sabah kahvaltısı, akşam yemeği ve tatlılar yer alıyor. Mekana gelen misafirler aslında anlık bir sürprize denk geliyorlar çünkü her gün her şey değişiyor. Belli bir kahvaltı seçeneği veya akşam yemeği gibi standart menüsü yok. Bu yüzden gelen müşteri o gün sürprize konuk oluyor diyebiliriz. Türkiye’nin dört bir tarafından gelen yiyeceklerle sizlere kaliteli bir kahvaltı masası hazırlanıyor. Özel bir misafire hazırlanan kahvaltı gibi ceviz reçeli, halhalı zeytini, biberli ekmeği, gözlemesi, kızartması, yoğurtlu mezesi, zeytinyağı ile soslanmış domatesi ve daha fazlası kahvaltı masasında yer alıyor. Her şey taze olarak özel ve özenli şekilde masaya konuluyor. Güneş Hanım, mekanında müşterilere sunduğu ürünleri kendi yetiştirdiği mahsullerinden tercih ediyor. Sadece Hatay’a, İskenderun’a ve Antakya’ya bağlı kalmıyor. Türkiye’nin dört bir tarafından da mevsimsel ve organik olarak üretilen ürünler geliyor; Muğla’dan, Balıkesir’den, Bingöl’den, Diyarbakır’dan, Van’dan gelen bu ürünleri büyük bir sevgiyle tanıtarak müşterilerine sunuyor. Yapılan yemeklerin tatlıların kısaca hazırlanan her şeyin sağlıklı yöresel ve doyurucu olması mekan sahibinin önem verdiği noktaların başında yer alıyor.

Solvia’yı diğer mekanlardan ayıran en önemli özelliklerden bir tanesi de nasıl annenizin mutfağında canınız ne istiyorsa anında hazırlayıp yiyebiliyorsanız burada da aynı hizmeti görebiliyorsunuz. Örneğin; canınız peynir ekmek mi yemek istedi veya biber mi közlemek istedi bunu belirttiğiniz zaman müşterinin isteğine göre tabak hazırlanıp getiriliyor. Bunu restoran ve kafelerde isteme şansınız çok zordur ama burası bir anne mutfağı olduğu için nasıl annenizin mutfağında canınız ne istiyorsa ve önünüze hazırlanıp konuluyorsa burada sunulan hizmette bu şekilde karşınıza çıkıyor. Masaya iki tabak yemek isteseniz dahi ikramlarıyla masa anında doluyor. Güneş Küçük: ‘Hayalim şuydu ki; gelen huzur bulsun evi gibi hissetsin bir arkadaşına, misafirliğe gelir gibi düşünsün öyle oldu gelen kişilerden de aynı ifadeleri duymak beni çok memnun ediyor’ diyor.

Solvia Anne Mutfağı’nın önemli konseptlerinden birisi de eski gelenekleri ve kültürel adetleri hala devam ettirebilmek. Güneş Küçük: ‘Ailemdeki çoğu kişi burada değildir ama anneannemin ördüğü şallar, teyzemin dantelleri, kardeşimin fotoğrafları… Mekanımda her aile bireyinden bir eşya bulunuyor. Aslında herkes ruhen bizimle.’ Aile büyüklerinden gördükleri gelenek ve göreneklerle büyüyen Güneş Hanım, bunları unutmayıp kendi işletmesinde hala devam ettirmeye çalışıyor. Hataylı olan işletme sahibi misafiri çok seviyor. Bundan dolayı misafirperverliği, sohbeti, muhabbeti ve sıcak gülümsemesi de buradan geliyor. Bir anne olarak başka anne ve babaları da düşünen Güneş Hanım, mekanında çocuklar için oyun odasına da yer vermiş. Çocuklar için rengarenk düzenlenen oyun odası onların eğlenmesini sağlarken anne ve babalarda keyifle vakit geçirebiliyorlar. Her konuda ince ve güzel düşünerek planlanan bu mekanda genel olarak bakıldığında temizliğe önem verildiği açıkça görünüyor. Misafirlerin kişisel ihtiyaçlarına kadar her şey ince ayrıntısına kadar düşünülmüş olması mekana ekstra puan kazandırıyor.

​​​​​​Bu doğal mekanın lezzetli yemekleri, kahvaltıları ve tatlıları öyle uçuk bir fiyatta sizlere sunulmuyor. Hesap ödeme sırasında Güneş Hanım’ın ince düşüncesiyle ‘Size de uygunsa hesabınız şu kadar.’ diye söyleyerek hesabınız alınıyor. Herkesin bütçesine uymaya çalışan mekana gittiğinizde ödenilen para gerçekten değiyor diyebiliyorsunuz. Mekan sahibinin güler yüzü, samimiyeti, iyi dilekleriyle mekandan ayrılırken memnun şekilde ayrılıyorsunuz.

Güneş Küçük, kadın işletmeci olmanın güzel taraflarını şu şekilde bahsediyor. ‘Büyük uğraşlarla, büyük emekler vererek bu mekanı hayata geçirdim. Her şeyden önce işimi seviyorum. Kim ne derse desin bence kadınların örnek olması, üretiyor olması ve ayakta kalıyor olması en güzel şeylerden birisi. Her şeyden önce çocuklarıma örnek bir anne, genç kızlarımıza örnek bir kadın olmuş oluyorum. Kadın çalışan olarak ekonomiye katkıda bulunmuş oluyorum. Çalışırken derdimi tasamı unutuyorum, bir şeyler üreterek bunun üstesinden gelmeye çalışıyorum.’

Bahçesinde anne elinden bakımı yapılan rengarenk çiçeklerle, yeşillikler içerisinde kahvaltı masası tamamlandığında sanki her şeyi kendi elinizde yapmış gibi hissederek gönül rahatlığıyla tertemiz bir masada saatlerce sevdiklerinizle uzun sohbetler eşliğinde kahvaltı yapabiliyorsunuz. Anne eli değmiş tabirini yansıtan bu mekanda samimi gülümsemeler, sıcak karşılamalar ve lezzetli yemekler sizleri bekliyor.

AdresKavaklıdere, Tunus cad No:21 Çankaya/Ankara

Tel: 0539 724 24 26

NOT: Randevu sistemi ile çalışmaktadır.

24-06-2023
Konuk Düşünce Yazarları

Konuk Düşünce Yazarları

info@medyacuvali.com

www.medyacuvali.com

Konuklardan Diğer Yazılar

Bu yazılar da ilginizi çekebilir