Standart ? - İlknur Dağtekin (Türkçe Öğretmeni)

Standart ? - İlknur Dağtekin (Türkçe Öğretmeni)

A+ A-

Kıskançlık, haset ya da imrenme… Adını ne şekilde kullandığınız fark etmeksizin sosyal medya kullanımının arşı alaya dayandığı bu günlerde diğer bütün duyguları bastırdığını görebilirsiniz. Bu durumun getirdiği en acı gerçeklerden birisi de insanların sizin hakkınızda konuşabilmeyi haklarıymış gibi görmesidir sanırım. Bir şekilde yaptığınız şeyden haz etmeyen, sizi aşağı çekerek yolunuzdan çevirmeye çalışan, kısacası bir kemirgen gibi hayatınızı yavaş yavaş tüketen insanlar nedeniyle mutsuzluk çekiyor olmanız anormal değil. 

Birçok insanın en önemli eksikliklerinden birisi mütevazılıktan ve gerekliliğinden haberdar olmamasıdır diye düşünürüm hep. Sessiz ve konuşkan olmayan insanlar pasif ve ezik olarak nitelendirilirken ağzı laf yapan ve -dikkat edin- dik duran insanlar önemli biriymiş gibi atfedilir. Bu durumun elbette kendine güvenmekle de bir ilgisi vardır sanıyorum ama konumuz bu değil.

Mütevazılık erdeminden yoksun olan bazı insanlar, hayatımızla ilgili konuşabilmeyi kendilerinde hak olarak görebiliyorlar. Bu tarz insanlara eminim rastlamışsınızdır. Onlar ki her şeyi herkesten iyi yapmış, feleğin çemberinden geçmiş ve sonunda mükemmel insan olmayı (?) başarmıştır. Örneğin siz bir ödev yaparsınız ama onun bir arkadaşı bu ödevi çok daha iyi yapmıştır. Ya da siz bir meslek seçersiniz ama onun sizle ilgili çok daha iyi bir fikri vardır. Gibi gibi gibi…

Bu insanların en masum örneklerinden biri ebeveynlerimiz olabilir. Geçmişte kendisi okuyamayan ya da bir şekilde istediği yere gelemeyen anne babalar, çocuklarına dair neyin iyi olduğunu daha iyi bildiklerini düşünürler. Haliyle bunu davranış ve sözlerle evlatlarına yansıtarak onun hayatını yönlendirmeyi başarırlar. Bütün bu hengamenin ortasındaki çocuksa çoktan neye uğradığını şaşırmıştır. 

Peki bütün bunlar nerede başladı, biz ipin ucunu nerede kaçırdık da başımıza bunlar geliyor? 

Bir kere artık insan olmayı unuttuk, teknoloji ilerledikçe insan da daha mekanik bir hale geliyor. O sevgi dolu bakışmalar, sıcak kahve eşliğinde yapılan eğlenceli sohbetler falan sadece hikaye paylaşımlarında yer alıyor artık. Uzaktan uzağa dolu görünen her şey, içten içe çürümüş bir ceviz kadar faydasız, fos… 

Yine aynı şekilde, global güzellik algısı nedeniyle birbirinin aynısı olan milyonlarca kadın ve erkek türedi. Hokka burun, çıkık elmacıklar, belirgin dudaklar… Kemikli burna sahip olan insanlardaki o güçlü karakteristik mumla aranır oldu. Bütün renklerin yalnızca griye benzemeye çalışması gibi bir şey bütün insanların tek tip insana dönüşmesi. Yıkıcı, üzücü, kabul edilemez fakat gerçek bu. Eninde sonunda çekip gideceğimiz bu dünyada hep beraber sıra olmuş bomboş bir yolda yürüyoruz. Sıradan çıkan artık “çirkin” sayılıyor. Bunu elbette yüzünüze doğrudan söylemiyorlar. Hissediyorsunuz. Davranışlardan, surat ifadelerinden, bakışlarından anlıyorsunuz. Bütün bunların doğurduğu sonuç ise başta söylediğim konuya, kıskançlığa bağlanıyor. Sıradan çıkıyorsanız dikkat çekiyorsunuz, risk alıyorsunuz, hatta onlara göre alenen yanlış yapıyorsunuz. Onlara benzemediğiniz, o tercihleri yapmadığınız, kendi yolunuzda yürüdüğünüz için yalnız kalıyorsunuz. 

İşin aslı, onlar çenesini tutamadığı için siz kendinizi kötü hissediyorsunuz. Kariyer mi yapıyorsunuz, onlar gibi tırmanmalısınız basamakları. Çocuk mu büyütüyorsunuz, onlar gibi büyütmelisiniz. Kısacası onlar çenesini kapatsın istiyorsanız onlar gibi olmalısınız. 

Herkesin sıradan çıktığı, farklılıklarıyla gurur duyduğu, içtenlikle desteklendiği bir dünya dileğiyle…

24-10-2022
Konuk Düşünce Yazarları

Konuk Düşünce Yazarları

info@medyacuvali.com

www.medyacuvali.com

Konuklardan Diğer Yazılar

Bu yazılar da ilginizi çekebilir