Her Şeyi Olduğu Gibi Biraz Da Olacağı Gibi - Aslıhan Bağcıvan (Sosyolog)

Her Şeyi Olduğu Gibi Biraz Da Olacağı Gibi - Aslıhan Bağcıvan (Sosyolog)

A+ A-

Topluma benlik sunmak ciddi bir iştir. Hafife alınmayacak kadar üzerine düşünülmesi gereken, ince detaylar barındıran birçok unsur taşır. Yargılayıcı ve bir o kadar da umursayıcı tutumlara yer verilmesi gerekir. Çünkü bir benlik topluma ancak böyle sunulmaktadır. Çift taraflı, başkasının gözünden ve biraz da içimizden.

İnsanın iç dünyasına sorduğu ancak çoğu zaman kendisine bile dürüst cevaplar veremediği “kimim ben?” sorusu günümüz insanlarının en kilit noktasını oluşturmaktadır. Hepimizin birden farklı cevapları olsa da kendimize dürüst olamama noktamız ortaktır. Acaba olduğum gibi miyim yoksa olmak istediğim gibi mi? bütün bunların cevabı ve telaşı aslında ulaşılmak istenen toplumsal uyum korkusundan geçmektedir. Çünkü toplumsal uyum çatışmalardan bireyi uzaklaştırarak kişisel mutlulukları beraberinde getirir.

Mutluluk insan hayatında oldukça önemsenen, olması gerektiğine inanılan en temel his olarak kabul edilmektedir. Ama akışa bırakmak bütün hislere kendini teslim edebilmek, duyguları olduğu gibi hissedebilmek ve benimsemek insanları olgunlaştıran ve esas mutluluğa ulaştıran en sağlam ve en hakiki seçenektir.

Kişisel tahammülsüzlüğün toplumsal çatışmaları tetiklediği apaçık ortadadır. Ancak farklılıklar olmadan düşünülen toplum, toplum değil ütopyalardır. Her şeyi olduğu gibi biraz da olacağı gibi kabul edebilmek belki de bizim toplumsal bir sınavımız olmalıdır.

17-08-2022
Konuk Düşünce Yazarları

Konuk Düşünce Yazarları

info@medyacuvali.com

www.medyacuvali.com

Konuklardan Diğer Yazılar

Bu yazılar da ilginizi çekebilir