Değişmişiz - Nurdan Hamiyet Ülger (Sosyolog)

Değişmişiz - Nurdan Hamiyet Ülger (Sosyolog)

A+ A-

Kültürümüzden, değerlerimizden, inançlarımızda ve ahlak çatısı altında alınan her şeyde. Peki değişmeyen ne kaldı?

Bizler değişen mi, değiştiren tarafta mıyız? Toplum bu yönlü bir bireyi ne kadar değiştirebilir?

Evet değiştirir hepimiz birer puzzle parçasıyız bir unsurun bozulması her insanlığı etkiliyor. Oysa bir kişi neler yapabilir ki milyonların içinde nasıl bir değişim yaratabilir? Elon Mask, Galileo Galilei, Einstein, Mustafa Kemal Atatürk, Mohandas Karamçand Gandi gibi isimleri tanıyoruz çünkü değişime öncülük ettiler. Kararlı tek bir adım hayatımızda çok fazla değişim yaratır. Önemli olan o toplumun bir parçası olduğunu kabullenmek, tüm mesele bu. 100 sene öncesinde bilim konuşulurken, şimdi siyaset ve kültür konuşuluyor. Bu birden bire oluşan bir olay değil.  Değişimi istemek kabullenmek başlı başına bir zihinsel devinimdir.

Peki yemek alanında değişim var mı? elbette var. Gördüğümüz, tattığımız, kokladıklarımız, hissettiklerimiz… bu değişimleri yaşıyoruz bir yemeği asırlardır aynı diyemeyiz. Yetiştiği toprak, yapan kişi, kullanılan aletler, pişirme süresi hepsi farklılaşıyor. O zaman neden yemeği hala bir besin olarak düşünüyoruz? Hayatımızın merkezinde ve hayatımızın olmazsa olmazlarından.

Yemekler, Toplumların duygu ve düşüncelerini de yansıtıyor aynı zamanda.  Evet yemek yemediğimizde gergin oluruz, yediğimizde ise neşeli ve hayat dolu. Bu durum fizyolojik mi yoksa toplumsal mı? Cevap her ikisi de toplumdaki eylemler bizim yemeğe bakış açımızı, nasıl bir eylem sunmamız gerektiğini de gösteriyor. Ramazan da pide kuyruğunda yaşanan o heyecan, yurt sırasında ki gergin bekleyiş, akşam aile yemeklerinde ki tatlı telaş, iş toplantısında ki o kaygılı lokmalar… Hepsi birer duygu parçacıkları. Hala değişmedik mi dersin?


Kaynakça

Görseller, https://www.pexels.com/tr-tr/

23-05-2022
Konuk Düşünce Yazarları

Konuk Düşünce Yazarları

info@medyacuvali.com

www.medyacuvali.com

Konuklardan Diğer Yazılar

Bu yazılar da ilginizi çekebilir