Özgün Bir Özgürlük Vakası  - Aslıhan Bağcıvan (Sosyolog)

Özgün Bir Özgürlük Vakası - Aslıhan Bağcıvan (Sosyolog)

A+ A-

Her insan bir yer edinmek, var olabilmek ve kendini ispatlayabilmek ister. Çünkü bu ben de bu dünyada varım ya demenin bir tepkisidir. Goffman Benliğin Sunumu adlı eserinde kısaca “kişinin görüşüne önem verdiği ne kadar insan grubu varsa birbirinden farklı o kadar toplumsal benliği vardır” der. Yani kısacası her ortama uygun yeni karakterler vardır demenin en sosyolojik açıklamasını yapar.

Peki ne için yaparız bunu?  Neye, nereye varmak isteriz?  Kimedir bu ispatımız?  Kendimize hayali karakterler çizip oynamanın kolay yolu mudur bu yoksa gündelik hayatta hayali karakterlere erişemeyecek olmanın verdiği o keskin haz mıdır bizleri bu kimlik sorununa iten ya da sürükleyen.

Ben neyim ya? Kimim, ne kadarım demek bilinç, ben ne olmak istiyorum ise azimden gelir.  Önemli olan ikisini birleştirmektir.  Bir amaç koymak, uğruna ilerlemek güzeldir en beklenilen ve istenendir ancak yolu ya kaybedersek? Ya her yola girip de her kavşakta doğru yola bağlanmayı beklersek?

Kendimizi sergilemek istediğimiz o en güzel hayat sahnesinde replikleri karıştırmak nasıl ki bir sorunsa bizler için her oyuncudan biraz alıp harmanlayıp tek başına bir ana karakter yaratmakta toplum için bir sorundur, kimlik sorunudur. Her hayranlıktan birer parça, her kişiden biraz işte.  Her şeyin fazlası zarar, azı karar der atalarımız. Biz her ne isek o olmalıyız, az olmalıyız belki de biraz kalmayız.  Kişisel benliği topluma sunarken hayat tiyatrosunda zaten başrollerdeyiz hepimiz. Neden yedek karakterler üretir kendi özümüze gölge ederiz? Kimliklerimiz miyiz? Yoksa olmak istediklerimiz miyiz? Sevilmek mi tek derdimiz?

Özgürlük bu dönemde hepimizin en değer verdiği değerken bu karmaşıklıklar içerisinde sizce gerçekten özgür müyüz? Cevap veriyorum tabii ki hayır.  Bourdieu der ki “Özgürlük verili bir şey değildir, bir fetihtir; kolektif bir fetih.” Özgün olmayan bir insan sizce özgür olabilir midir?  Üzerine ekler Bourdieu “Kendi zevkine uygun bir şeyi keşfetmek, kendi kendini keşfetmektir. Ne istediğini, ne söylemek isteyip de söyleyemediğini ve dolayısıyla da ne bilmediğini keşfetmektir.''  Kendini keşfetmek ise bu dünyada ki en önemli keşif en özgün içeriktir. Ne yaptığını kimi zaman bilemez insan, karıştırır, bulaştırır bazen de batırır ama o bile kendini keşfetmeye bir imkan yaratmaktır.

Özgürlük ve özgünlük, hepimizin hayat sahnesinde en önemli iki temel kavramdır. Aradığımız kimlik sorunlarının cevaplarıdır. Bu cevaplar bizi ya var eder sever ya da yok eder siler. Silinsek de sevilsek de başrolüz. Unutmayın başroller bizim toplumuzda asla ölmez her zaman devam ederler. Çünkü kendi olanı kabullenmek ve sürdürmek insan olmanın doğal bir uzantısı doğrudan bir doğallığıdır.

29-12-2022
Konuk Düşünce Yazarları

Konuk Düşünce Yazarları

info@medyacuvali.com

www.medyacuvali.com

Konuklardan Diğer Yazılar

Bu yazılar da ilginizi çekebilir