Zincirleniş ve Anahtar Analizler

Zincirleniş ve Anahtar Analizler

A+ A-

Sevgili arkadaşım Okan Önerci ile uzun ve keyifli sohbetlerimiz olurdu. Bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olmamaya o kadar özen gösterirdi ki, her konu hakkında düşünür, araştırır, ondan sonra yorumlar yapardı. Ben her sohbetimizde bunların mutlaka yazıya dökülmesi gerektiğini, sözün uçacağını, yazının kalacağını söylerdim. Uzun zamandır yazmasını beklediğim konularla ilgili kitabı nihayet geldi; Zincirleniş ve Anahtar Analizler Kitabın içindekilerden bir kısmını sizlerle paylaşmak istiyorum. Tabi ki parça parça alındığında bütününün vereceği doyumu vermeyecektir ama onu da kitabı okuduktan sonra fazlasıyla alacağınızdan eminim. Çünkü kitapta düşünce ile harmanlanmış derin bir hayat deneyimi bulacaksınız. Kitaptan bazı alıntılar;

 

-“İyi insan, bütün insanları düşünerek, kötü insan ise sadece kendini düşünerek yaşamını sürdürür.”

-“Beyin aküye benzer, doldurulması gerekir.”

-“Yalancıların yeminine inanılmaz, doğruların ise yemine ihtiyacı yoktur.”

- “Hayat üstünlük yarışı değil, paylaşımdır. Dağ değil toprak olmalı.”

-“Bu dünya, hiç kimsenin açlıktan, susuzluktan ölmeyeceği, rahat bir yaşam için herkese yeterlidir. Ama arzular sonsuzlaştıkça rekabet önlenemiyor, kaynaklar da kıtlaşıyor.”

-“Hiç çevresine korku yayıyorsa kendisi de korkuyor demektir.”

-“Korkularına boyun eğenler, gerçek ölümlerinden önce ne yazık ki defalarca kez ölürler ya da “Korku”, güç tutkusunun kaynağı da olabilir. Çünkü korkan insan güçlenmek ister. Güçlenen insanda hala korku varsa çevresini ezer hale gelir. “

- “Güçlünün güçsüzü en acımasızca ezdiği bir dünyadayız. Evrende ve evrenin parçası olan dünyamızda değersiz hiçbir varlık yoktur, değersiz insan da yoktur, hepsi biriciktir, hepsinin de bir görevi vardır. İnsanlık tarihinde, biricikliğin yani özün ortaya çıkması engellenerek milyonlarca insanın değeri düşürüldü.”

- “Evlilik çocuk fabrikası kurmak değildir. “Ana –Baba” olmak ile “Ana-Babalık” ayrı şeylerdir. Çocuğa her istediğini değil sadece doğru ve haklı isteklerini vereceksin.”

-“ Hayat bir yansımadır. Ne ekersen onu biçersin. Yapıcı olursan kazanır, yıkıcı olursan yıkılırsın… Her insanda garip bir yol vardır. Yolumuz doğruluklara götürsün. Mal, mülk, para, pul, hırs hepsi bomboş şeyler, sakın bunlara sarılma. Hayatı masallaştırmayı bırak da hayata anlam kat. Hadi hayırlı hayatlar diliyorum.”

 

İçinde çok şey bulacağınız, hatta belki ilk okumada bulamadıklarınızın ikinci okumada gözünüzün önünde durduğunu göreceğiniz bir kitap. Bilimden sanata, felsefeden eğitime kadar pek çok konuda, tam aradığınız sorunun bir cümlede özetlenen cevabını bulacaksınız.

 

Son cümleyi Sevgili Okan Önerci’nin dileği ile bitirmek istiyorum; Hadi hayırlı hayatlar diliyorum…

28-09-2021
Dilek Türkoğlu

Dilek Türkoğlu

Psikiyatrist Dr.

İlk, orta ve lise eğitimimi Ankara Dikmen Lisesi"nde tamamladım. 1992 yılında Hacettepe Ü. Tıp Fakültesinden mezun oldum. Aynı yıl yapılan TUS sınavları ile çocukluğumdan beri istediğim psikiyatri ihtisası yapmaya hak kazandım. 1997 yılında Çukurova Üniversitesi Psikiyatri A. B. D da uzmanlığımı tamamlayarak Hacettepe Ü. Sağlık ve Rehberlik Merkezi"nde göreve başladım. 2001 yılında Hacettepe Üniversitesi"deki görevimden ayrılarak ODTÜ Sağlık ve Rehberlik Merkezi"ne başladım. 2009 yılında hekimler için tam gün  yasasının gündeme gelmesi nedeni ile devlet memurluğumdan istifa ettim. O zamandan beri kendi muayenehanemde  çalışmaktayım.

2004 yılında kurulan Ankara Tıbbi Hipnoz Derneği"nin (ATHD) kurucu üyelerindenim. ATHD, 2000"li yıllarda Türkiye"de hipnoz hakkında bir şey bilinmediği ve bu yüzden çaresiz insanların tıp dışındaki insanlar tarafından hipnoz adı ile suistimal edildiğini gözlediğimiz için, etik çalışan ve hipnoz hakkında doğru  bilgileri topluma yayan bir dernek olması amacı kurulmuş bir dernektir. Şu anda  derneğimizin  başkan yardımcılığı görevini gururla üstlenmekteyim.

2010-2020 yılları arasında Milliyet gazetesi Ankara ekinde de haftada bir olmak üzere köşe yazıları yazdım. 

Medya Çuvalı"nın ilk oluşmaya başladığı yıllardan beri, Medya Çuvalı ailesinin  bir parçası olmanın mutluluğu ile yazılarıma Medya Çuvalı" ndan devam etmekteyim. 

Evliyim, bir oğlum var.

 

0 542 725 88 08

0 542 725 88 08

drdilekturkoglu@gmail.com

Diğer Yazıları

Bu yazılar da ilginizi çekebilir