Sıcak Havalar

Sıcak Havalar

A+ A-

Yaz mevsiminde havalar, zaman zaman oldukça sıcak ve nemli olabilmektedir. Bu durumda, normalde gece düzenli uyuyan insanların bile uyku düzenlerinin bozulmasına neden olabilmektedir. Uykunun bozulması, psikiyatrik hastalık öyküsü olan kişilerde, hastalığı tetikleyebilmektedir. Örneğin, bipolar bozukluk öyküsü olan hastalar, uyku bozukluğu oluyorsa hemen doktorlarına bu durum hakkında bilgi vermelidirler.

Yaşlı hastalar ise sıcak ve nem nedeniyle metabolizmalarının ayarlanmasında sorunlar yaşayabilmektedirler. Zaman zaman çeşitli sebeplerden dolayı yeterince sıvı alamayabilmekteler ve  yaşlılıkta tıpkı diğer organlar gibi beyin de daha naif olduğundan kolay etkilenir hale gelmektedir. Bu nedenle, yaşlı hastalarda bedenin dengede olması daha çok önem kazanmaktadır.

Antidepresan ilaçların kullanımı da sıcak havalarda sodyumun düşme riskini arttırmaktadır. Hem terlendiği için çok sodyum atılmakta hem çok su içmek zorunda kaldığımız için kandaki sodyum oranları düşmektedir( Hiponatremi). Yaşlı hastalar genellikle birden fazla ilaç kullanmaktadırlar. Bu durum, kimi zaman ilaç etkileşimlerine ve  hiponatremiye daha fazla sebep olabilmektedir. Baş ağrısı, bulantı, kusma, titreme, bilinç bulanıklığı gibi belirtiler görülürse hemen bir  doktora danışmak gerekir. Kandaki sodyum düzeyinin belirlenmesi ve ona göre  ilaçların yeniden düzenlenmesinin gerekip gerekmediği doktora danışılmalıdır. Özellikle unutkanlığı ve demansı olan hastalarda, bilinç bulanıklığı ve daha önceki belirtilerde artış  görülebilmektedir.

Gençler için ise yaz, başka tehlikeler barındırmaktadır. Özellikle şehirlerde yaşayan gençler, gece geç saatlere kadar bilgisayar ile oynayıp gündüz geç saatlere kadar uyumaktadırlar. Özellikle geç saatlerde oynanan oyunların para ile oynanma, kumara dönüşme riskini göz ardı etmemek gerekir. Ertesi gün yetişmesi gereken okul ya da başka bir şey yoksa ve sabah kalkması gerekmiyorsa erken yatıp erken kalkması için teşvik etmeye çalışmak,  gençler ve aileler arasında çatışmaya sebep olabilmektedir. Bu nedenle, gündüz yapılabilecek verimli bir etkinlik bulunması ya da kendisini geliştirecek bir işte çalışması ve tatilin çok fazla uzun olmaması iyi olur. Ancak böyle bir iş bulmak pek de kolay olmadığı için aileler de çaresiz kalmaktadırlar.

Yaz aylarında nedense hastalar ilaçlarını, kendi kendilerine kesme eğiliminde oluyorlar. Belki tatile giderken unutulduğu için belki de alkol almak için ilaçlarını atlama eğilimi olduğundan, ilaç kullanımı düzensizleşebilmektedir. İlaçları biz keserken genellikle azaltıp keseriz ama kendi kendine bırakmalarda aniden kesildiği için hem kesilme belirtileri daha fazla olmakta hem de uyku bozukluğu, sıcak, nem gibi sebeplerle hastalıklarda alevlenmelere sebep olabilmektedir. Yavaş kesmek adına ilaçları arada bir alma arada bir almama gibi şeyler yapılabilmektedir ki bu da tercih ettiğimiz bir kesme şekli değildir. İlaçlarınızı kendi kendinize atlamayın, alkol ile etkileşimlerini mutlaka gitmeden önce doktorunuz ile konuşun ve kesecekseniz doktorunuzun önerdiği şekilde kesin.

Yazın tadını çıkardığınız sağlıklı günler dileğimle…

 

24-11-2017
Dilek Türkoğlu

Dilek Türkoğlu

Psikiyatrist Dr.

İlk, orta ve lise eğitimimi Ankara Dikmen Lisesi"nde tamamladım. 1992 yılında Hacettepe Ü. Tıp Fakültesinden mezun oldum. Aynı yıl yapılan TUS sınavları ile çocukluğumdan beri istediğim psikiyatri ihtisası yapmaya hak kazandım. 1997 yılında Çukurova Üniversitesi Psikiyatri A. B. D da uzmanlığımı tamamlayarak Hacettepe Ü. Sağlık ve Rehberlik Merkezi"nde göreve başladım. 2001 yılında Hacettepe Üniversitesi"deki görevimden ayrılarak ODTÜ Sağlık ve Rehberlik Merkezi"ne başladım. 2009 yılında hekimler için tam gün  yasasının gündeme gelmesi nedeni ile devlet memurluğumdan istifa ettim. O zamandan beri kendi muayenehanemde  çalışmaktayım.

2004 yılında kurulan Ankara Tıbbi Hipnoz Derneği"nin (ATHD) kurucu üyelerindenim. ATHD, 2000"li yıllarda Türkiye"de hipnoz hakkında bir şey bilinmediği ve bu yüzden çaresiz insanların tıp dışındaki insanlar tarafından hipnoz adı ile suistimal edildiğini gözlediğimiz için, etik çalışan ve hipnoz hakkında doğru  bilgileri topluma yayan bir dernek olması amacı kurulmuş bir dernektir. Şu anda  derneğimizin  başkan yardımcılığı görevini gururla üstlenmekteyim.

2010-2020 yılları arasında Milliyet gazetesi Ankara ekinde de haftada bir olmak üzere köşe yazıları yazdım. 

Medya Çuvalı"nın ilk oluşmaya başladığı yıllardan beri, Medya Çuvalı ailesinin  bir parçası olmanın mutluluğu ile yazılarıma Medya Çuvalı" ndan devam etmekteyim. 

Evliyim, bir oğlum var.

 

0 542 725 88 08

0 542 725 88 08

drdilekturkoglu@gmail.com

Diğer Yazıları

Bu yazılar da ilginizi çekebilir