Orada Duruverseydi Zaman

Orada Duruverseydi Zaman

A+ A-

Ortaokul ve lisede tarih derslerini, savaşların tarihlerini ve kimler arasında yapıldığını ezberlemeye çalışmanın yılgınlığı ile okumuştum. O yıllarda bana tarih dersleri, sanki yaşanmışlıkları anlatan bir  ders değil de kuru ve  sıkıcı bilgileri ezberletmek için yazılmış  kitaplardan ibaret  gibi gelirdi. Yıllar sonra tarihin yaşanmışlıklar olduğunu fark ettim. O zamandan sonra tarihi merak etmeye başladım.

Orada Duruverseydi Zaman’a gitmiş olanlar da muhtemelen benim gibi düşünüyordur. Nefeslerimizi tutarak izlediğimiz ve bir an bile dikkatimizi dağıtmayacak kadar canlı bir tarih dersi vardı karşımızda. Hem tarih hem de ders vardı.  Olanlar kadar olmayanlar da ve satırlar kadar satır araları da vardı karşımızda. En önemlisi de insanlar ve yaşamlar vardı.

Toplumlar geçmişlerinden ders alamazlarsa ya da yanlış çıkarımlarda bulunurlarsa geçmişte yaşadıkları felaketleri tekrar tekrar yaşamaları kaçınılmazdır. Tarih bu yüzden tekerrür eder. Hem bireylerin hem de toplumların güçlü ve güçsüz yönleri vardır. Eğer hiç güçsüz yanımızın olmadığını iddia ediyorsak bir şeyleri atlıyoruz demektir. Bu nedenle de tarihi yalnızca övünmek için kullanırsak başımıza geleceklerden kendimizi koruyamayız ve bizden sonrakilere övünecekleri bir tarih bırakamayız. Öbür taraftan hiçbir güçlü yanımızın olmadığını düşünürsek de kendimizi iyiye götüremeyiz. Önemli olan güçlü ve güçsüz yönlerimizi bilerek hayatımıza devam ederken nelere dikkat edeceğimizi planlayabilmemizdir.

Burada da en büyük yardımcımız, tarihimizi doğru okumak ve anlamak olacaktır. Atatürk’ün söylediği gibi tarih yazmak, tarih yapmak kadar önemlidir. Belki de doğru yazılan tarih, doğru yapılan tarihin ilk basamağıdır.  Pınar Ayhan, zaman içinde yaptırdığı yolculuklarla bizleri sanki o zamanlara götürüverdi ve orada durdurup olanları izlettirdi.

Orada Duruverseydi Zaman’ı izlerken hem savaşlarda hem iyi şeyler yapabilmede psikolojinin en önemli etken olduğunu tekrar fark ettim. Maddi olarak çok zayıf olunan dönemlerde dünyadaki en güçlü eğitim ordusunun kurulabilmesi ve yazık ki o imkânsızlıklarla yapılan işlerin, imkânların çok daha iyi olduğu dönemlerde yıkılıvermesi, asıl önemli olanın insan olduğunu gözler önüne seriverdi. İnsanların kararlılıklarının ve azimlerinin, gerekli  koşullarda neler yapabilecekleri bütün gösteri boyunca çok güzel ifade edildi.

Gösteri boyunca tüm olanaksızlıklara rağmen neler yapıldığını gördükçe canlandık, güçlendik. Sahnede Pınar Ayhan, içimizde güven büyüdükçe büyüdü.

Pınar Ayhan’a ve emeği geçen herkese teşekkürler. Sanatın ve sanatçıların seslerinin hiç susmaması dileğimle…

 

Gösteri Takvimi için   www.oradaduruverseydizaman.com

 

 

22-11-2017
Dilek Türkoğlu

Dilek Türkoğlu

Psikiyatrist Dr.

İlk, orta ve lise eğitimimi Ankara Dikmen Lisesi"nde tamamladım. 1992 yılında Hacettepe Ü. Tıp Fakültesinden mezun oldum. Aynı yıl yapılan TUS sınavları ile çocukluğumdan beri istediğim psikiyatri ihtisası yapmaya hak kazandım. 1997 yılında Çukurova Üniversitesi Psikiyatri A. B. D da uzmanlığımı tamamlayarak Hacettepe Ü. Sağlık ve Rehberlik Merkezi"nde göreve başladım. 2001 yılında Hacettepe Üniversitesi"deki görevimden ayrılarak ODTÜ Sağlık ve Rehberlik Merkezi"ne başladım. 2009 yılında hekimler için tam gün  yasasının gündeme gelmesi nedeni ile devlet memurluğumdan istifa ettim. O zamandan beri kendi muayenehanemde  çalışmaktayım.

2004 yılında kurulan Ankara Tıbbi Hipnoz Derneği"nin (ATHD) kurucu üyelerindenim. ATHD, 2000"li yıllarda Türkiye"de hipnoz hakkında bir şey bilinmediği ve bu yüzden çaresiz insanların tıp dışındaki insanlar tarafından hipnoz adı ile suistimal edildiğini gözlediğimiz için, etik çalışan ve hipnoz hakkında doğru  bilgileri topluma yayan bir dernek olması amacı kurulmuş bir dernektir. Şu anda  derneğimizin  başkan yardımcılığı görevini gururla üstlenmekteyim.

2010-2020 yılları arasında Milliyet gazetesi Ankara ekinde de haftada bir olmak üzere köşe yazıları yazdım. 

Medya Çuvalı"nın ilk oluşmaya başladığı yıllardan beri, Medya Çuvalı ailesinin  bir parçası olmanın mutluluğu ile yazılarıma Medya Çuvalı" ndan devam etmekteyim. 

Evliyim, bir oğlum var.

 

0 542 725 88 08

0 542 725 88 08

drdilekturkoglu@gmail.com

Diğer Yazıları

Bu yazılar da ilginizi çekebilir