''Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu'' kitabı

''Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu'' kitabı

A+ A-

Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu (DEHB), son zamanlarda herkesin üzerine yorum yaptığı, pek çok kişiyi ve ebeveyni etkileyen bir durumdur. Bu konuda çok farklı yorumlar yapılabilmekte ve kafa karışıklıklarına sebep olabilmektedir. Ebeveynler ve kendisinde bu belirtileri gören kişiler güvenilir kaynaklardan bilgi edinmeye ihtiyaç duymaktadır. Bu ihtiyaç sebebiyle DEHB ‘i pek çok farklı yönüyle inceleyen, yeni çıkmış bir kitap hakkında kitabın editörlerinden Hasra Avcı’dan bilgiler aldık. Kitapla ilgili aldığım bilgileri sizlerle paylaşıyorum:

“Yoğun bir emeğin ardından tüm ruh sağlığı çalışanlarının, alandaki uzmanların, öğrencilerin ve ailelerin kuramdan uygulamaya ihtiyacı olan tüm bilgileri mümkün olduğunca içerdiğimiz kitabımız Ankara’da Nobel Yayınevinden çıktı. Kitapta hem editörlük yapmanın zorlu deneyimini hem de yazar olma keyfini tatmak oldukça gurur verici bir süreçti.

Şimdiye kadar çıkan kitaplardan farkı ise içeriğinde. Bu kitapta 23 farklı meslek dalından 96 bilim insanı bir araya gelerek 86 çok değerli bölüm yazdı. Tam 1027 sayfa. Akademik değeri bir yana, DEHB konusunda transdisipliner bir bakış açısı ile bu nörogelişimsel bozukluğa yaklaşımı ele alarak mücadele etmekte yeni bir soluk kazandırabilecek nitelikte.

Kitabı diğer DEHB kitaplarından ayıran diğer bir özellikle de hem çocuk-ergen hem de yetişkin DEHB hastalarına yönelik olması. Yaşam boyu süren bu rahatsızlığın yaşam boyu deneyimlenen alanlara yönelik oluşması öncelikliydi.

Kitap DEHB vakalarının yaşamlarında karşılaştıkları diğer sorunların DEHB ile ilişkisini, farklı kuramların hastalığı ele alışını, farklı terapi yöntemlerinin ilerleyişi irdelemiştir. DEHB’e eşlik eden diğer psikiyatrik bozukluklar, davranışsal sorunlar, okul ve iş yaşamı içerisinde gerekli düzenlemeler, eğitim yaklaşımları, günlük yaşam içerisinde DEHB vakalarının zorlandıkları alanlar incelenmiştir. Ayrıca DEHB tanılama süreçlerine ilişkin tüm detayları da kitapta bulmak mümkün. Kitap en güncel akademik alan yazından faydalanarak hazırlansa dahi okuyucu bu kitapta bilimsel terimlere boğulmadan tüm konuları kolayca takip edebilecektir. Özellikle kitabın dilinin bütüncül olması adına Türkçe kelimeler kullanılması konusunda tüm editörler hassasiyetle çalışmıştır.

Okuyucunun ve özellikle de DEHB tanısı almış bireylerin yaşamında bir yol haritası oluşturması temennisi ile hazırlanan bu kitabın ihtiyaç duyulan tüm alanlara ışık tutmasını dileriz.”

Hasra Avcı’ya kitapla ilgili verdiği emekler ve bilgiler için teşekkür ederim. Okuyucular için zihinlerdeki pek çok sorunun cevabı olacağını düşünmekteyim. Bilmediğimiz şeyler çaresizliğimizi arttırır. Bilgi ile baş edebilme becerimizin her alanda artması dileğimle…

 

09-03-2020
Dilek Türkoğlu

Dilek Türkoğlu

Psikiyatrist Dr.

İlk, orta ve lise eğitimimi Ankara Dikmen Lisesi"nde tamamladım. 1992 yılında Hacettepe Ü. Tıp Fakültesinden mezun oldum. Aynı yıl yapılan TUS sınavları ile çocukluğumdan beri istediğim psikiyatri ihtisası yapmaya hak kazandım. 1997 yılında Çukurova Üniversitesi Psikiyatri A. B. D da uzmanlığımı tamamlayarak Hacettepe Ü. Sağlık ve Rehberlik Merkezi"nde göreve başladım. 2001 yılında Hacettepe Üniversitesi"deki görevimden ayrılarak ODTÜ Sağlık ve Rehberlik Merkezi"ne başladım. 2009 yılında hekimler için tam gün  yasasının gündeme gelmesi nedeni ile devlet memurluğumdan istifa ettim. O zamandan beri kendi muayenehanemde  çalışmaktayım.

2004 yılında kurulan Ankara Tıbbi Hipnoz Derneği"nin (ATHD) kurucu üyelerindenim. ATHD, 2000"li yıllarda Türkiye"de hipnoz hakkında bir şey bilinmediği ve bu yüzden çaresiz insanların tıp dışındaki insanlar tarafından hipnoz adı ile suistimal edildiğini gözlediğimiz için, etik çalışan ve hipnoz hakkında doğru  bilgileri topluma yayan bir dernek olması amacı kurulmuş bir dernektir. Şu anda  derneğimizin  başkan yardımcılığı görevini gururla üstlenmekteyim.

2010-2020 yılları arasında Milliyet gazetesi Ankara ekinde de haftada bir olmak üzere köşe yazıları yazdım. 

Medya Çuvalı"nın ilk oluşmaya başladığı yıllardan beri, Medya Çuvalı ailesinin  bir parçası olmanın mutluluğu ile yazılarıma Medya Çuvalı" ndan devam etmekteyim. 

Evliyim, bir oğlum var.

 

0 542 725 88 08

0 542 725 88 08

drdilekturkoglu@gmail.com

Diğer Yazıları

Bu yazılar da ilginizi çekebilir