Aidiyet İhtiyacı

Aidiyet İhtiyacı

A+ A-

İnsanlar var olduklarından beri gruplar halinde yaşarlar. Aksi halde ilkel koşullarda yaşamlarını sürdüremezlerdi. Kendi grubundan olanlar birbirlerini korur, kollar, böylece hem diğer insanlara hem de vahşi hayvanlara, doğanın sert koşullarına karşı daha güçlü olurlardı.

Evrimle gelen savunmaların bazıları, koşullar değiştiği için, tıpkı çocukluk çağındaki savunmalar gibi, zamanında hayat kurtarıcı olmalarına rağmen yetişkinlik döneminde ya da ileri zamanlarda tuzak haline gelirler. Ancak bunlar uzun zamandır bizimle olduğu için tamamen gerçek gibi algılanır. Sorgulanmaksızın mutlak gerçekler olarak kabül edilir. 

Bir gruba ait olma eski zamanlarda o kadar hayati bir şeydi ki, grup tarafından dışlananlar sağ kalamazdı. O yüzden yok sayılmak, ihmal edilmek herkes için çok ağır bir cezaydı. Bu nedenle birilerini yok sayarsanız, o kişilerden tepki gelmesi kaçınılmazdır.

Düşmanımın düşmanı dostumdur derler. Yine grup içindeki yakınlaşmaları ve kenetlenmeleri arttırmanın en kolay yolu bir başka grubu düşman olarak göstermektir. Binlerce yıldır horoz dövüşleri gibi insanlar, ben ve öteki savaşları yapıp durmuşlardır. Bu savaşların çok azında gerçek bir kazanım olur. En azından içtenlikle savaşanlar için. Bu savaşlarda etnik kimlikler, din, ırk, renk gibi kişinin özüne ait olduğunu hissettikleri konular en çok kullanılanlardandır. Yüzyıllarca aynı din içerisindeki farklı gruplar bile birbirlerini yok edercesine savaştılar. Birbirlerini en acımasız şekillerde cezalandırdılar, öldürdüler. Yüzyıllardır iyi insanları kötü yapan, en fazla kullanılan oltadır. Din elden gidiyor, Alevi- Sünni çatışmasında şu kadar kişi şu grup tarafından öldürüldü… Çoğu zaman bu eylemleri yapanlar, cinayetleri işleyenler, en çok yaygarayı koparıp bir grubu diğerine karşı kışkırtanlar olur. A grubundaki kişiler B grubuna karşı kışkırtılır. Kızgınlık ateşlenme noktasına gelince A grubundan birileri öldürülür ya da B grubundan birilerine öldürttürülür. Hatta kendileri öldürse de suç B grubunun üstüne atılarak A grubu kışkırtılır. Ama zaten B grubu da kinlenmiş olacağı için o gruptan da kışkırmaya müsait birileri çok kolaylıkla bulunup maşa olarak kullanılır. Böylece horoz dövüşü başlatılır. Geri kalan zamanda insanlar birbirlerinin yaptıklarıyla sürekli kinlenecek kötü şeyler yaşar. Böylece iki taraftan biri tükenene kadar bu döngü kendiliğinden devam eder. Onların tükettikleri, bu dövüşü başlatanların maddi ya da manevi kazancını oluşturur. Tarih boyunca bu oltanın çoğu kez hedefini yakaladığını gördük. Bu kadar bayat bir numaranın her seferinde işe yaraması ne acı!
 

Artık günümüzde, bir gruba ait değil herkesin insanca bir arada olduğu, kendisi gibi düşünmese de diğerine saygı duyduğu bir bilince sahip olmaya ihtiyacımız var. Eğer Kurtuluş savaşı sırasında düşmanlarımızın kışkırttığı gibi gruplar ayrı ayrı birbirleri ile savaşsaydı ve birlik - beraberlik sağlanamamış olsaydı  şu anda biz ya hiç var olmazdık ya da sağ kalanlar kendi ülkesinde efendilerine hizmet eden ikinci sınıf vatandaş olarak yaşamlarını onursuzca idame ettirmeye çalışıyor olurdu.

Bu dönemde hiçbir grubu ötekileştirmeden, herkesin inançlarına, farklılıklara saygı duyarak yolumuzu devam etmemiz önemlidir. Bunun söylendiği kadar kolay olmayacağını biliyorum çünkü etki-tepki kanununu göre her grubun bir etki yaratılarak tepki vermeye yöneltilmesi ve böylece kontrolü yitirmelerinin sağlanması yine en çok kullanılan tekniklerden biridir. Kontrol kaybı, horoz dövüşünün başladığı yerdir, Horoz dövüşünde, kazansa da kaybetse de, hiçbir zaman kazanan horoz olmaz.

Herkesin birbirine saygı gösterdiği, çok daha güzel ve umut dolu günler dileğimle…

 

03-09-2018
Dilek Türkoğlu

Dilek Türkoğlu

Psikiyatrist Dr.

İlk, orta ve lise eğitimimi Ankara Dikmen Lisesi"nde tamamladım. 1992 yılında Hacettepe Ü. Tıp Fakültesinden mezun oldum. Aynı yıl yapılan TUS sınavları ile çocukluğumdan beri istediğim psikiyatri ihtisası yapmaya hak kazandım. 1997 yılında Çukurova Üniversitesi Psikiyatri A. B. D da uzmanlığımı tamamlayarak Hacettepe Ü. Sağlık ve Rehberlik Merkezi"nde göreve başladım. 2001 yılında Hacettepe Üniversitesi"deki görevimden ayrılarak ODTÜ Sağlık ve Rehberlik Merkezi"ne başladım. 2009 yılında hekimler için tam gün  yasasının gündeme gelmesi nedeni ile devlet memurluğumdan istifa ettim. O zamandan beri kendi muayenehanemde  çalışmaktayım.

2004 yılında kurulan Ankara Tıbbi Hipnoz Derneği"nin (ATHD) kurucu üyelerindenim. ATHD, 2000"li yıllarda Türkiye"de hipnoz hakkında bir şey bilinmediği ve bu yüzden çaresiz insanların tıp dışındaki insanlar tarafından hipnoz adı ile suistimal edildiğini gözlediğimiz için, etik çalışan ve hipnoz hakkında doğru  bilgileri topluma yayan bir dernek olması amacı kurulmuş bir dernektir. Şu anda  derneğimizin  başkan yardımcılığı görevini gururla üstlenmekteyim.

2010-2020 yılları arasında Milliyet gazetesi Ankara ekinde de haftada bir olmak üzere köşe yazıları yazdım. 

Medya Çuvalı"nın ilk oluşmaya başladığı yıllardan beri, Medya Çuvalı ailesinin  bir parçası olmanın mutluluğu ile yazılarıma Medya Çuvalı" ndan devam etmekteyim. 

Evliyim, bir oğlum var.

 

0 542 725 88 08

0 542 725 88 08

drdilekturkoglu@gmail.com

Diğer Yazıları

Bu yazılar da ilginizi çekebilir