Birinci Basamak

Birinci Basamak

A+ A-

Hafta sonu üniversite sınavının birinci basamağı oldu. Bildiğim kadarıyla pek çok öğrenci zaman sorunu yaşamış ve yetiştirememiş.

Sınavlar adil olduğu sürece sınavın zorluğu ya da kolaylığı önemli değil. Herkes aynı koşullara maruz kalacağı için bu durum moralinizi ya da çalışma motivasyonunuzu etkilemesin.

Yaklaşık üç ay sonra ikinci basamak sınavı olacak. Birkaç gün dinlendikten sonra ikinci basamağa yönelin. Dikkatinizi birinci basamakta yaşadıklarınızda tutmayın. Hayat sürekli ilerleyen bir şey. Gözümüz geride takıldığında önümüzdeki engellere de daha kolay takılırız. O yüzden bir an önce tekrar önümüze bakmamız önemlidir. Bu hafta tekrar motivasyonu sağlarken, öncelikle daha iyi olduğunuz ya da daha çok sevdiğiniz konulardan başlayabilirsiniz. Çünkü sevmediğiniz ya da yapamadığınızı düşündüğünüz yerden başladığınızda içinizdeki sizi geriye doğru çekme eğilimindeki duygu artabilir. Başlangıçta yapabildiğiniz yerleri tekrar çalışıp sonra zevk aldığını konulardan yeni şeyler öğrenmeye kendinizi açabilirsiniz.

Arkadaşlarınızla, öğretmenlerinizle ilk basamak hakkında değerlendirme  yaptıktan sonra tekrar tekrar geçmiş sınavı konuşmayın. Geçmiş sınav geçti çünkü. Birinci basamak ve ikinci basamak konuları ve yönelimleri birbirinden oldukça farklı. Birinci basamaktaki sonuçlara takılmayanlar ve çalışmaya devam edebilenler ikinci basamakta kendilerini çok daha memnun edecek sonuçlar yakalayabilmektedir. 

Çocuk zihninde öğrenme ve haz alma birliktelik içindedir. O yüzen çocuklar zihinlerinin doğal eğiliminden dolayı  sürekli öğrenir. Defalarca kez düşse bile tekrar kalkıp adım atar. Ustalaşmak çocuk için çok haz vericidir. Ustalaşana kadar yılmadan usanmadan aynı sesleri çıkarır. Aynı hareketi yapar. Her birimizin doğal programında öğrenmek ve haz almak bağlantı halindedir. Hepimiz, ne kadar çok düşersek  düşelim tekrar ayağa kalkıp yürümeye devam ettiğiniz için bugün yürüyebilir haldeyiz.  Doğal eğilimimiz sonuçta ne olacağını düşünmeden tekrar tekrar ayağa kalkıp kaldığımız yerden devam etmekti. Doğal eğilimlerimize kulak verin ve sonucun ne olacağını düşünmeden tekrar çalışmaya devam edin. Çünkü saygı duyulacak şeyler ne güzelliktir, ne zekadır. Onlar Allah vergisidir. Bunda bizim payımız ve emeğimiz yoktur. Saygı duyulacak tek şey emek vermek ve düşsen bile kalkıp, üstündeki tozları çırpıp yürümeye devam etmektir. O durumda sonuçlar ne olursa olsun, kim ne derse desin, kendinize duyduğunuz saygı her seferinde artar ve geçmişe dönüp baktığınızda pişmanlıklarınız olmadan daha sağlam adımlarla yürürsünüz.

Yaşamınız boyunca emeğinizi ve devam etme gücünüzü kendinize verebilmeniz dileğimle…

22-11-2017
Dilek Türkoğlu

Dilek Türkoğlu

Psikiyatrist Dr.

İlk, orta ve lise eğitimimi Ankara Dikmen Lisesi"nde tamamladım. 1992 yılında Hacettepe Ü. Tıp Fakültesinden mezun oldum. Aynı yıl yapılan TUS sınavları ile çocukluğumdan beri istediğim psikiyatri ihtisası yapmaya hak kazandım. 1997 yılında Çukurova Üniversitesi Psikiyatri A. B. D da uzmanlığımı tamamlayarak Hacettepe Ü. Sağlık ve Rehberlik Merkezi"nde göreve başladım. 2001 yılında Hacettepe Üniversitesi"deki görevimden ayrılarak ODTÜ Sağlık ve Rehberlik Merkezi"ne başladım. 2009 yılında hekimler için tam gün  yasasının gündeme gelmesi nedeni ile devlet memurluğumdan istifa ettim. O zamandan beri kendi muayenehanemde  çalışmaktayım.

2004 yılında kurulan Ankara Tıbbi Hipnoz Derneği"nin (ATHD) kurucu üyelerindenim. ATHD, 2000"li yıllarda Türkiye"de hipnoz hakkında bir şey bilinmediği ve bu yüzden çaresiz insanların tıp dışındaki insanlar tarafından hipnoz adı ile suistimal edildiğini gözlediğimiz için, etik çalışan ve hipnoz hakkında doğru  bilgileri topluma yayan bir dernek olması amacı kurulmuş bir dernektir. Şu anda  derneğimizin  başkan yardımcılığı görevini gururla üstlenmekteyim.

2010-2020 yılları arasında Milliyet gazetesi Ankara ekinde de haftada bir olmak üzere köşe yazıları yazdım. 

Medya Çuvalı"nın ilk oluşmaya başladığı yıllardan beri, Medya Çuvalı ailesinin  bir parçası olmanın mutluluğu ile yazılarıma Medya Çuvalı" ndan devam etmekteyim. 

Evliyim, bir oğlum var.

 

0 542 725 88 08

0 542 725 88 08

drdilekturkoglu@gmail.com

Diğer Yazıları

Bu yazılar da ilginizi çekebilir