Müfredat Dışı Sorular

Müfredat Dışı Sorular

A+ A-

LYS sınavları, yaklaşık bir buçuk milyon gencin hayatının akışını değiştirecek bir sınavdır. Bu tür sınavların eksiklikleri olsa da bizim gibi genç nüfusu çok olan ülkeler için sınav değerlendirmelerinin, insani zaafların karışmadığı bir yöntemle yani bilgisayarlarla yapılması olabilecek en adil yöntemdir. Bunun, ideal ya da mükemmel olduğunu iddia edemeyiz elbette ama torpilin, rüşvetin ya da başka insani hataların olmadığı yegâne sistem olduğu için olabilecek en adil olan sistemdir diyebiliriz bana göre. Sistem adil olduğu sürece sonuçlar, ne olursa olsun kabul edilebilir.

Adalet ve adil olma üzerine, maymunlar ile yapılan çok güzel bir deney vardır. Adaletsiz dağıtım deneyi diye internette aradığınızda buna dair videolar görebilirsiniz. İki maymun, birbirini görecek şekilde iki ayrı kafese konulmuştur. Maymun, deneyi yapan kişiye taşı verdiği zaman ödül verilmektedir. Ödül eşit olduğu zaman maymunlar kendilerine verilen görevi yerine getirmektedir. Ancak birisine daha cazip bir yiyecek öbürüne daha az cazip bir yiyecek verildiğinde, ikisi de az ya da çok ödül alıyor olmalarına rağmen daha az cazip ödül verilen tepki göstermekte hatta ödül olan yiyeceği dahi kabul etmeyerek  deneyi yapan kişiye fırlatmaktadır ve kafesini kırmaya çalışmaktadır.

Adalet insanların birlik, beraberliği ve yaşama güveni açısından en önemli ve gerekli duygulardan biridir. Adalet duygusunu bozan herhangi bir şey olduğunda deney sonucundan da apaçık görülebileceği gibi huzursuzluklar ortaya çıkar. O yüzden adaletin sağlanması, toplumun huzur içinde yaşaması için temel değerlerden biridir. Bunun ne kadar önemli olduğu bilindiği için ülkemizde ve dünyada pek çok parti isminde adalet kelimesi kullanılmaktadır.

Ülkemizde geçmişte sınavlara şaibeler karışmış olması, son yıllarda hatalı ya da müfredat dışı sorular sorulmuş olması, sınava dair adalet duygusunu zedelemektedir. Daha mutlu, huzurlu ve gelişmiş bir ülke için vatandaşları, devlete sonuna kadar güven duymalı, adil olmayan bir şey yapmayacağına dair inanları tam olmalıdır. Devlet, hayata henüz atılacak gençlerin güvenini sarsmamalıdır. Gençler, sonuna kadar devletine güven duymalıdır.

Müfredat dışı sorular şimdiye kadar iptal edilmedi. Sonuçlar açıklandıktan sonra herhangi bir şekilde gençlerin ellerindeki puanların değiştirilmesi güven sarsıcı ve kaos yaratıcı bir şey olacaktır. İnsanların devrede olduğu her şeyde hata olabilir. Ancak bu kadar çok gencin hayatında böylesine önemli değişiklikler yaratacak konularda daha özenli olunması ve hata olduğunun farkına varıldığında da hemen düzeltilmesi gerekirdi. Aksi halde,  gerçekten bir  hata mı yapıldı  yoksa hata değil miydi gibi sorular akıllara gelebilecektir.

Böyle sorunların önümüzdeki yıllarda tekrarlanmaması dileğimle…

24-11-2017
Dilek Türkoğlu

Dilek Türkoğlu

Psikiyatrist Dr.

İlk, orta ve lise eğitimimi Ankara Dikmen Lisesi"nde tamamladım. 1992 yılında Hacettepe Ü. Tıp Fakültesinden mezun oldum. Aynı yıl yapılan TUS sınavları ile çocukluğumdan beri istediğim psikiyatri ihtisası yapmaya hak kazandım. 1997 yılında Çukurova Üniversitesi Psikiyatri A. B. D da uzmanlığımı tamamlayarak Hacettepe Ü. Sağlık ve Rehberlik Merkezi"nde göreve başladım. 2001 yılında Hacettepe Üniversitesi"deki görevimden ayrılarak ODTÜ Sağlık ve Rehberlik Merkezi"ne başladım. 2009 yılında hekimler için tam gün  yasasının gündeme gelmesi nedeni ile devlet memurluğumdan istifa ettim. O zamandan beri kendi muayenehanemde  çalışmaktayım.

2004 yılında kurulan Ankara Tıbbi Hipnoz Derneği"nin (ATHD) kurucu üyelerindenim. ATHD, 2000"li yıllarda Türkiye"de hipnoz hakkında bir şey bilinmediği ve bu yüzden çaresiz insanların tıp dışındaki insanlar tarafından hipnoz adı ile suistimal edildiğini gözlediğimiz için, etik çalışan ve hipnoz hakkında doğru  bilgileri topluma yayan bir dernek olması amacı kurulmuş bir dernektir. Şu anda  derneğimizin  başkan yardımcılığı görevini gururla üstlenmekteyim.

2010-2020 yılları arasında Milliyet gazetesi Ankara ekinde de haftada bir olmak üzere köşe yazıları yazdım. 

Medya Çuvalı"nın ilk oluşmaya başladığı yıllardan beri, Medya Çuvalı ailesinin  bir parçası olmanın mutluluğu ile yazılarıma Medya Çuvalı" ndan devam etmekteyim. 

Evliyim, bir oğlum var.

 

0 542 725 88 08

0 542 725 88 08

drdilekturkoglu@gmail.com

Diğer Yazıları

Bu yazılar da ilginizi çekebilir