Mükemmel Olsun Derken

Mükemmel Olsun Derken

A+ A-

İyinin düşmanı mükemmeldir derler.  Mükemmeli yapmaya çalışırken bazen çok iyi işler ortaya çıkarsak da, genellikle ayrıntılarda kaybolur, konunun özünü ve zamanı unuturuz.  Mükemmel yapayım derken iyiden de oluruz.

Pek çok durumda belli bir yere kadar verilen emek ve alınan sonuç birbiri ile uyumlu gider. Ancak belli bir yerden sonra çok fazla emek verilmesine rağmen alınacak sonuçtaki değişiklikler çok küçük oranlarda olur. Örneğin, sağlığımız ile ilgili önlemler almak ve gerekli zamanda kontrollere gitmek sağlığı korumamız için yeterince iyidir ama sağlıklı olduğumuzdan tamamen emin olmak için sürekli tetkikler yaptırmak, sağlığı daha fazla korumayı sağlamaz.  Başlangıçta belli orana kadar verilen emek ile alınan sonuç orantılı gittiği için işe yarıyor gibi hissedilir. Garanti altına alma çabası ile mükemmele odaklanıldığı için sonradan bu oranların bozulmaya başladığı fark edilmez. Yeterince sonuç alınmadığında sanki eksik bir şey yapıldığı düşünülüp daha da fazla çaba gösterilmeye çalışılır. Başlangıçta iyi gidiyor gibi hissedilse de bu durum genellikle bir süre sonra tükenmeye sebep olur. O yüzden tükenme ya da panik hissi başladığında kendinizi durdurup, eylemleriniz ve karşılığında elde edilenler arasındaki orantıya bakmakta fayda vardır. Örneğin, tez yazmak gibi sınırlarının ve içeriğinin nasıl oluşturulacağı size bağlı olan, dolayısı ile bir miktar belirsizlik içeren durumlarda pek çok kişinin bu tuzağa düştüğünü görmekteyiz. Sürekli makale okunup bir türlü yazmaya geçilemediği durumlarla sıklıkla karşılaşılmaktadır. Mükemmeli yakalayayım derken, zaman iyi değerlendirilemediği için çok daha kötü bir ürün ortaya çıkmakta ya da tekrar tekrar uzatmalar alınmak zorunda kalınmaktadır. Bu tür durumlarda öncelikle ana temayı tamamladıktan sonra zaman artarsa geri dönüp ayrıntıları tamamlamak daha doğru bir yöntem olacaktır. Bazı durumlarda ise yüzde yüzlük orana ulaşılamayacağını, hayatta bazı şeylerin garantisinin olmadığını kabullenmek gerekir. Örneğin ellerimizi tamamen mikroptan arındırmaya çalışmak, sağlıklı insanlar için anlamlı değildir. Yaptığımız eylemin artılarının bize ne katacağını ve bunun için hangi bedellerin göze alınacağını iyice hesaplamak gerekir.

Üretmek ve hayata iyi şeyler katmak hepimizin hayatına anlam ve zevk katar. Ancak mükemmel olsun derken sürekli eksiklere odaklanmak, belli bir yerden sonra sadece eksiler fark etmeye ve artıları oluşturamamaya sebep olur. Üretimin durup panik ve tükenmenin başladığı yer, mükemmel arayışından vazgeçilmesi gerektiğinin göstergesidir.

Bu tuzaklara çok iyi işler ortaya çıkarabilecek pek çok kişi düşer veya hiçbir ürün çıkmaz ya da kişinin yapabileceğinin çok altında bir ürün ile yetinilmek zorunda kalınır. Bütün bunlardan dolayı mükemmel iyinin düşmanıdır demişler. Tükenmeden, verimli ve iyi işler çıkarabilmek dileğimle...


Kaynakça

Görseller: www.pexels.com

31-12-2019
Dilek Türkoğlu

Dilek Türkoğlu

Psikiyatrist Dr.

İlk, orta ve lise eğitimimi Ankara Dikmen Lisesi"nde tamamladım. 1992 yılında Hacettepe Ü. Tıp Fakültesinden mezun oldum. Aynı yıl yapılan TUS sınavları ile çocukluğumdan beri istediğim psikiyatri ihtisası yapmaya hak kazandım. 1997 yılında Çukurova Üniversitesi Psikiyatri A. B. D da uzmanlığımı tamamlayarak Hacettepe Ü. Sağlık ve Rehberlik Merkezi"nde göreve başladım. 2001 yılında Hacettepe Üniversitesi"deki görevimden ayrılarak ODTÜ Sağlık ve Rehberlik Merkezi"ne başladım. 2009 yılında hekimler için tam gün  yasasının gündeme gelmesi nedeni ile devlet memurluğumdan istifa ettim. O zamandan beri kendi muayenehanemde  çalışmaktayım.

2004 yılında kurulan Ankara Tıbbi Hipnoz Derneği"nin (ATHD) kurucu üyelerindenim. ATHD, 2000"li yıllarda Türkiye"de hipnoz hakkında bir şey bilinmediği ve bu yüzden çaresiz insanların tıp dışındaki insanlar tarafından hipnoz adı ile suistimal edildiğini gözlediğimiz için, etik çalışan ve hipnoz hakkında doğru  bilgileri topluma yayan bir dernek olması amacı kurulmuş bir dernektir. Şu anda  derneğimizin  başkan yardımcılığı görevini gururla üstlenmekteyim.

2010-2020 yılları arasında Milliyet gazetesi Ankara ekinde de haftada bir olmak üzere köşe yazıları yazdım. 

Medya Çuvalı"nın ilk oluşmaya başladığı yıllardan beri, Medya Çuvalı ailesinin  bir parçası olmanın mutluluğu ile yazılarıma Medya Çuvalı" ndan devam etmekteyim. 

Evliyim, bir oğlum var.

 

0 542 725 88 08

0 542 725 88 08

drdilekturkoglu@gmail.com

Diğer Yazıları

Bu yazılar da ilginizi çekebilir