Evlilikte İletişim (Devam)

Evlilikte İletişim (Devam)

A+ A-

Geçen hafta evlilikteki iletişimde kadınların sık yaptıkları hatalardan bahsettik. Bu hafta erkeklerin sık yaptıkları hatalardan bahsedeceğiz.

Bir sorun yaşandığı zaman kadınların anlatmaya, erkeklerin ise susup bir süre kendi içinde sindirmeye ihtiyacı olur. Erkekler için yapılması gereken bir şey yoksa sadece konuşmak, genellikle anlamlı değildir. O yüzden erkekler, eşleri tarafından sanki aldırmıyor gibi, duygusuzmuş gibi görünür. Kadın bu durumu değiştirmek için uğraştıkça, eşi daha da içine kapanır. Oysa kadın için iletişim kopukluğu, duygusal olarak yalnız bırakılmışlık hissine sebep olmakta bu da eşine kızgınlık ya da kırgınlık olarak yansıyabilmektedir. Bu durumda erkek verilen tepkiye anlam veremeyerek daha da yüksek duvarlar örebilmektedir.

Erkekler, genellikle konuşulan konular üzerinde neler yapılması gerektiğini düşünme eğiliminde olur. Kadın sadece kendisini ifade etmek istediği zamanlarda bile erkek çözüm üretmeye çalışır, sonra da söyledikleri yapılmıyor, çözüm önerileri kale alınmıyor gibi hissederler. Erkekler somut çözümler getiremediklerinde bir işe yaramamış hissederken, kadınlar genellikle dinlenmeye ve anlaşılmaya ihtiyaç duymaktadır. Oysa erkeğin sadece yanında olduğunu hissettirmesi, kendisini yorarak çözüm üretmekten çoğu zaman çok daha fazla işe yaramaktadır.

Erkekler ayrıntılı ve uzun bir şekilde anlatılan olayları dinlemekte güçlük çekebilmektedir. Kadınlar önemli olan mesajları vermek için ayrıntılarıyla anlatmaya çalışıldığında erkeklerin dikkati bir süre sonra dağılıp sıkılmaya başlayabilmektedir. Erkek zihni konuşma içindeki eylem planlarını tarar. Duygusal nüanslar, satır araları anlamlar onların pek de dikkatlerini çekmez. Hele hele anlasın diye uzatıldıkça erkek için iyice sıkılır. Kadınların önemli olan kısımları olabildiğince başlangıca yakın anlatmasında fayda vardır.

Kadınlar ve erkeklerin önem verdikleri konular da birbirinden farklıdır. Örneğin kadınlar için evlilik yıldönümü, doğum günleri çok önemli iken, erkekler bunlara bu kadar takılmayı anlamsız hatta bunaltıcı bulabilmektedirler. Bu durumu kendileri üzerinde baskı kurulması, sevgilerinin sürekli sınanması gibi hissedebilmektedir.

Eşler, kendi zihinleri üzerinden farklı zihin, farklı beyin yapıları olduğunu fark etmeksizin yorum yaparak diğeri hakkında hüküm verir ve çoğu zaman yanlış veri ile yanlış hükümler olur. Kadın ve erkek zihninin farklılıkları ile ilgili kitaplar okunması, özellikle yeni evli çiftler için uzun zaman alacak ve yorularak öğrenecekleri birçok bilgiyi, bu kadar üzülmeden, yorulmadan öğrenmelerini sağlar.

Eşlerin birbirlerine sevgiyi, şefkatlerini ilettikleri günler dileğimle…

 

 

25-04-2019
Dilek Türkoğlu

Dilek Türkoğlu

Psikiyatrist Dr.

İlk, orta ve lise eğitimimi Ankara Dikmen Lisesi"nde tamamladım. 1992 yılında Hacettepe Ü. Tıp Fakültesinden mezun oldum. Aynı yıl yapılan TUS sınavları ile çocukluğumdan beri istediğim psikiyatri ihtisası yapmaya hak kazandım. 1997 yılında Çukurova Üniversitesi Psikiyatri A. B. D da uzmanlığımı tamamlayarak Hacettepe Ü. Sağlık ve Rehberlik Merkezi"nde göreve başladım. 2001 yılında Hacettepe Üniversitesi"deki görevimden ayrılarak ODTÜ Sağlık ve Rehberlik Merkezi"ne başladım. 2009 yılında hekimler için tam gün  yasasının gündeme gelmesi nedeni ile devlet memurluğumdan istifa ettim. O zamandan beri kendi muayenehanemde  çalışmaktayım.

2004 yılında kurulan Ankara Tıbbi Hipnoz Derneği"nin (ATHD) kurucu üyelerindenim. ATHD, 2000"li yıllarda Türkiye"de hipnoz hakkında bir şey bilinmediği ve bu yüzden çaresiz insanların tıp dışındaki insanlar tarafından hipnoz adı ile suistimal edildiğini gözlediğimiz için, etik çalışan ve hipnoz hakkında doğru  bilgileri topluma yayan bir dernek olması amacı kurulmuş bir dernektir. Şu anda  derneğimizin  başkan yardımcılığı görevini gururla üstlenmekteyim.

2010-2020 yılları arasında Milliyet gazetesi Ankara ekinde de haftada bir olmak üzere köşe yazıları yazdım. 

Medya Çuvalı"nın ilk oluşmaya başladığı yıllardan beri, Medya Çuvalı ailesinin  bir parçası olmanın mutluluğu ile yazılarıma Medya Çuvalı" ndan devam etmekteyim. 

Evliyim, bir oğlum var.

 

0 542 725 88 08

0 542 725 88 08

drdilekturkoglu@gmail.com

Diğer Yazıları

Bu yazılar da ilginizi çekebilir