Ne Kadarıyla Yetinebilirsiniz?

Ne Kadarıyla Yetinebilirsiniz?

A+ A-

Onu ilk gördüğünüz anda kararınızı çoktan vermiştiniz. Belki görmeden öncesinde bile...Çünkü çevrenizdeki herkes ondan bahsediyordu.

Siz de benim olmalı dediniz; diğer herkesin dediği gibi...

Zaten onlar da aynı şeyi düşünmüyor mu? Sonuçta bu bir ihtiyaç.

İhtiyaçların sonu asla gelmiyor ama, o da oldu mu belki herşey tamamlanır...

Gerçekten bu kadarıyla yetinebilecek misiniz peki? Yoksa ona sahip olduktan sonra, gözünüz başkalarına mı kaymaya başlayacak?

Belki daha iyisini bulana kadar, belki ondan sıkılana kadar, ya da ezkaza bir başkasını tanıyana kadar, ondan asla vazgeçmeyeceksiniz. Çünkü o artık hayatınızın bir parçası...

Yazının bu noktasından itibaren, size küçük bir “çimdik” atmak istiyorum.

Tüm bu cümleleri güzel bacaklı bir bayanın giymiş olduğu ayakkabılar için, ya da son model bir iPhone için, ya da satın alabileceğiniz herhangi birşey için bile kullanmış olabilirim.

En başından itibaren ve bunlardan birini düşünerek bir kere daha okuduğunuzda, kulağınıza çok da saçma gelmeyeceğine eminim.

Ve buraya kadar ilginizi çekebildiysem, “Seks satar mı?” konulu yazım için iyi bir giriş yaptığımı da düşünmeden edemeyeceğim.

Bu önemli sorunun cevabına gelecek olursak, reklamcılık tarihinin başından günümüze dek, seks her zaman satmıştır. Bundan sonra da satmaya devam edecektir.

Yani, seks satar...

Bu meşhur önermenin temel nedeni ise, biz insanoğullarının ilkel dürtüleridir.Dünya üzerinde var olduğumuz günden beri beynimiz, yemek ve üremek gibi temel ihtiyaçlarımızı karşılamak için çalışır. Ve hayati ihtiyaçlarımızı karşılamaya yönelik her türlü mesajı kolaylıkla algılar.

Verilen teknik bilgiden yola çıkarak reklamcılıkta seksi tanımlarsak, bir ürün,hizmet ya da markaya dikkat çekme işinde, cinselliği çağrıştıran öğelerin/mesajların açık veya imalı bir şekilde kullanılmasıdır.

İlkel dürtülerimize cinsellik mesajlarıyla seslenme işlemidir.

İlk örnekleri, 1800’lü yıllarda

ürün ambalajı üzerinde ya da ürünle birlikte sunulan çıplak bayan görselleri gibi, daha basit yöntemlerle uygulanmıştır. Ancak geçen yıllar reklamcılıkta seksin kullanımını da değiştirmiş ve bugün çok daha başarılı türlerini önümüze sermiştir. 

Hatta reklamlarda seks kullanımı, 1950’lerde ortaya çıkan ve yine hızla gelişmiş olan bilinçaltı reklamcılığının

 da (bu da ayrı bir yazı konusudur) temel malzemelerinden biri olmuştur. 

Alanında uzmanlaşmış birçok kişinin yüksek sesle evet yanıtını verdiği “Seks satar mı?” sorusu da, zamanla yerini “Seks nasıl satar?”sorusuna bırakmıştır.

Seks ürünün sunduğu doğru vaat ise, ürüne uygun bir vaat ise ve de ayarında kullanılmış ise, tabi ki satar.   

Ancak altını çizmek isterim ki, uzmanlar bu pazarlama taktiği konusunda önemli uyarılarda bulunmaktadır. Reklamcılar tarafından bunun dikkatle kullanılması gerekmektedir. Aksi taktirde elde patlayacak bir bombaya dönüşebileceği sıklıkla belirtilir. 

Çünkü seks, çekiciliği kuvvetli ama birçokları için gerçekleşme ihtimali oldukça düşük bir vaattir.Yani sadece kullanacağınız bir parfümle karşı cinsin peşinizden koşma garantisi yoktur. Leke savaşçısı bir deterjanın bile daha fazla şansı olabilir.

Ayrıca bu konuya fazla ağırlık verildiğinde ya da sadece dikkat çekmek için kullanıldığında ürünün bile önüne geçebilir. Hatta ürün tamamen akıldan uçup, başka düşüncelerin arasında kaybolup gidebilir.

Uygun dozajlarda ve dikkatli kullanıldığında ise her zaman işe yarayan bir yöntemdir.

Aslında, seks satar cümlesi yerine, hemen hemen herşey seks için satar bile diyebiliriz.

Tabi bu önermeyi içinde yaşadığımız devir için dile getirebiliriz.

Çünkü şık giyinirsek, güzel kokarsak, hızlı bir araba kullanırsak, sağlıklı beslenirsek, lüks bir evde oturursak, son teknolojiyi her zaman yakalayabilirsek, dahası parayla satın alınabilecek çoğu şeye sahip olabilirsek, ilkel dürtülerimizi karşılayabilme konusunda, beynimizin fazla endişelenmesine gerek kalmaz...

Kısaca günümüzde seks, daha yumuşak bir ifadeyle üreme,devam etme, yaşama ihtiyacımızı karşılamaya giden yol , olmazsa olmazlarımız haline dönüştürülmüş varlıklardan geçmektedir, ya da geçtiği mesajı verilmektedir.

Konunun özüne gelmemiz gerekirse;seks satıyor ve sattırıyor. Üremek ve yaşamak için gidermek istediğimiz binbir çeşit ihtiyacın, bu çok etkili yöntemin dikkatli kullanımıyla pazarlanması şiddetle tavsiye ediliyor...

Bir miktar ilgisini uyandırabildiklerime önemli not :

Bu konu dikkat çekici ve güzel bir başlangıç için seçilmiştir. Bundan sonra ise, sadece bir ilgi yaratma etkinliği olan reklamcılık taktikleri değil, ilgimizi çeken, seçtiğimiz ve hayatımızın bir parçası olan pek çok konu ele alınacaktır.

23/10/2017