İlk Görüşte ...

İlk Görüşte ...

A+ A-

Aşıklar 14 Şubat’a hazırlanırken, genellikle pazarlama konularının işlendiği bu satırlarda aşka yer vermemek olmazdı. 

Ama bu yazı aşıklara değil aşkı arayanlara. İlk görüşte doğru seçimi yapabilmek, onlarcasının içinden tam da aradığını bulabilmek, ve tek seferlik değil belki bir ömürlük olabilmek için, ilk karşılaşmalara...
Dikkat Çekmeli ve Kendini Sattırmalı
 
Daha öncesinden bildiklerimiz için bu madde geçerli olmasa da, ilkler için herşey bir kıvılcımla başlamalı.

Dikkat çekecek kıvılcımı yaratan dış görünüş bize hitap ediyor, kendini sattırabiliyor ve gözlerimiz dönüp dolaşıp yine ona takılıyorsa, hedefe doğru birkaç adım atmaya başlayabiliriz.

Bu an içinde ne kadar temkinli olsak da, merakımızı çekeni daha iyi tanıyabilmek için, biraz daha yakınlaşır ve iletişime geçeriz.

Açık Sözlü ve Samimi Olmalı

Diyaloğa girdiğimiz andan itibaren, karşı tarafın doğruları söyleyeceğini ve niyetini açıkça belli edeceğini umarız.

Ancak geçmiş deneyimlerimiz peşimizi bırakmaz. Çünkü sıklıkla eksik ya da çarpıtılmış bilgiyle karşılaştığımız için, şüphe hep bizimledir.

Ve kötü tecrübelerimiz, bize içten içe kandırıldığımızı hissettirse de, samimiyete inanmak isteriz.

 

 “ %98 oranında yağsız olduğunu belirten, buğday ve pirinç gevreği ambalajı”

Ona güvenebileceğimizi, diğerlerinden daha iyi olduğunu, ellerimizi koruyacağını, güçlü formüllü olduğunu, şeker, yağ ya da fruktoz içermediğini... söyleyebilir.

Ama bunları daha önce de duymuştuk.

Gerçekten inanmak istediğimiz bu ifadelerin doğruluk payını, sadece ve sadece ilişkimizin ilerleyen safhalarında öğrenebiliriz.

Doğru çıktıklarında ise, artık karşı tarafa hayatımızda kalıcı bir yer verebiliriz.

Anlaşılır Olmalı

Birbirimizi anlayabilmek ve görünüşün ötesinde birbirimizi tanıyabilmek için, iletişim kurarız.

Karşı tarafın bize sunabileceklerini öğrenip, doğru ve yanlışları bir kenara koyduktan sonra, birbirimize uygun olup olmadığımıza karar veririz.

Ancak bazen dış görünüşle kapıldığımız heyecan, yanlış anlaşılmalara sebep olabilir. Bu da daha başlamadan bitmeye mahkum bir ilişkiyi beraberinde getirir.

 

“ Kişisel bakım ürünlerine benzese de, araba tamiratı ve bakımıyla ilgili ürünler satan bir markanın ambalajları “

Kısa bir ara verelim.

Başlığa ve tarihe aldanıp, aşk üzerine bir yazı okuyacağınızı sandığınız bu satırlarda daha çok pazarlamadan bahsettiğimizi unutmayın.

Sevgililer gününden biraz yararlanmış olarak, resimlere bakmadan okuduğunuzda, ilk karşılaşma anını hatırlatan bu maddeler, bir mağazada ya da rafta ilk kez karşılaştığınız ürünler, daha doğrusu ambalajlar için yazılmıştır.

İlk karşılaşmada karşı taraf için edindiğimiz izlenimler gibi, ilk defa gördüğümüz bir ürün için de aynı şeyleri düşünebilir ve benzer şeyleri yaşayabiliriz.

Ambalaj da ürünün kıyafetidir ve tıpkı dış görünüş veya kıyafetler gibi bize ürün hakkında bilgi verebilir.

Farklı ya da tasarımsal dış görünüşüyle, benzerlerinin arasından sıyrılıp dikkatimizi çekebilir.

Ne olduğu ve neler sunabileceği konusunda bilgi vererek, bizimle iletişim kurabilir.

Böylece görüntüsüyle anlatabildikleri kadarıyla hayatımıza girebilir. Ama bu sürecin sonunda sürekliliği sağlamak, ürünün kendisine bağlıdır.

Eğer bu ilişkide üreten,yani seçilecek tarafsanız; ambalajar hakkında anlatılanlardan yararlanarak, ürününüz için etkileyici ve büyük getirileri olacak bir başlangıç sağlayabilirsiniz.

Ama siz tüketen, yani seçen tarafsanız; tıpkı ilişkilerde olduğu gibi alışverişte de, yaşayarak, deneyerek, ilk görüşte vurularak, bazen yanılarak, yine de umudunuzu kaybetmeden doğru olanı arayarak, gerçek aşkı bulabilirsiniz...

DOĞRU AMBALAJIN ÜRÜNE SAĞLAYABİLECEĞİ 5 TEMEL HİZMET

· Ürünü korur. Kendine has dokusu veya rengiyle, sadece ürüne özel bir ambalaj türü, raf ömrü ve dış etkenlerden koruma amacının yanı sıra, onu taklitlerinden de ayırabilir.

· İşlevselliği artırır. Arabanızdaki bardaklığa sığabilen teneke içecek kutuları gibi. Böylece ambalajı sayesinde, aldığınız içeceği yolda giderken de tüketebilirsiniz. 
Ya da ambalajındaki transparan şerit sayesinde miktarını görebildiğiniz deterjan kutuları gibi. Böylece yeni bir deterjan alma vaktinin ne zaman geleceğini daha rahat anlayabilirsiniz. 

· Seçimi kolaylaştırır. Hem ürünü tanınır kılar, hem de raftaki benzerleri arasından bulunmasını kolaylaştırır.

· Ek bir amaç yaratabilir. Çiçek yetiştirmekte kullanılan Vita yağ tenekeleri gibi. Bir ürün olmanın yanı sıra, ambalajı sayesinde nostaljik öğe özelliği de kazanmıştır.

· Satın alma deneyimini kuvvetlendirebilir. Hatta ürünle bağ yaratabilir. Örneğin ürünlerinin yanı sıra ambalaj tasarımlarıyla da çok konuşulan Apple, ürüne sahip olma ve ambalaj açma deneyimini bir ritüel olarak değerlendirir.

KAYNAK

- “Is your package an effective communicator? A normative framework for increasing the communicative competence of packaging / ROBERT L. UNDERWOOD - JULIE L. OZANNE

- “Effective Package Design Does More Than Look Good on the Shelf” / JOSHUA JOHNSON

http://designshack.net/articles/graphics/effective-package-design-does-more-than-look-good-on-the-shelf/

SIRASIYLA FOTOĞRAFLAR

Marlene Dietrich / Kellogg’s Special K / Auto Zone

 

28-11-2017