Anne ve Çocuk

Anne ve Çocuk

A+ A-

Bu pazar anneler günü.

 

Günlerin bir önemi var mı bilmiyorum ama herkes aynı anda aynı konu üzerinde düşününce toplumda ortak bir yaşantı haline geldiği için günler önemli olmaktadır.

Bir düşünür “Hayat satranç oynamak gibidir, bugün yaptığımız hamleler ile yarın yaşayacaklarımızı yaratırız” demiş. Bir başkası ise hayat satranç değil, tavla oynamak gibidir. İyi oyuncu hangi zar gelirse gelsin kazanır ama gelen zarı değiştiremeyiz belli oranda oyunun akışını değiştirir der.

Zar, yani şans, hangi ailede doğduğumuz, özellikle annemiz, hangi toplumda hangi zamanda doğduğumuz gibi pek çok açıdan hayatımız için önemli bir faktördür.

Bebek, hayatı anne ile tanır. Annesinin kokusu, annesinin sıcaklığı, kucağında tutması bebeğin ilk karşılaştığı dünyasıdır. Anne bebek arasında bağ, çocuğun hayatla kurduğu ilk ve en önemli bağdır. Bebeğin tutarlı bir şekilde sevgiyi alabilmesi, anne tarafından yatıştırılabilmesi, anne ile aralarında kurduğu bağ, onun kişilik gelişimini etkileyecek en önemli yaşantıdır.

Yeni bebeği olmuş anne için kimi zaman yaşam çok zorlaşır. Bütün gün boyunca, sürekli bebeğin ihtiyaçlarını karşılamak için koşturur. Bebeğin uykusu ilk aylarda düzene girmeyeceği için gece de koşturmaya devam eder. Çok yoğun, çok yorucu bir tempoda sürekli çalışmak gibidir ve birçok anne tükendiğini hisseder.  Ancak annelik, anne için de yaşanılan en derin, en doyum veren ilişkilerden biridir. Bebekle kurduğu bağ, anneyi de besler.  Anne olmak, her bebekle birlikte yeniden doğmak gibidir. Her bebekle birlikte yeni şeyler öğrenilir.

Bebek ve anne arasındaki ilişki, bebeğin toplumla kuracağı ilişkinin anahtarı gibidir. Bebeği büyütürken annenin hayata bakışı, tepkileri, bebeğin ilerideki kişiliği için çok önemlidir. Yine de çocuklar, annelerinin kişiliğini doğrudan almazlar. Annenin bebekle ilişkisi, annenin yaşamla ilişkisi, ailedeki diğer bireylerin bebekle ve anne ile ilişkileri, ailenin bebekten bekledikleri, kaçıncı çocuk olduğu gibi bir çok faktör, bebeğin doğuştan getirdikleri ile harmanlanır.
 

Hangi ailede doğduğumuz, özellikle annemiz, yaşam oyununda tavladaki zar gibidir. Değiştiremeyiz ve oyun ona göre şekillenir. Anne o kadar önemli olunca, annenin bebekle ilişkisi sırasında nelere dikkat etmesi gerektiği, hatta doğumdan önce bebek doğduktan sonra kuracağı ilişki gibi konularda eğitilmesi çok önemlidir. Doğumdan sonra zorlandığı, baş edemediği durumlarda destek verilmesi, annenin çaresizlik hissettiği durumlarda yönlendirilmesi, ana-baba okulları şeklinde yapılan eğitimlerin yaygınlaştırılması hem bebek hem anne için çok faydalı olacaktır.

Annesi hayatta olanlar için onlarla güzel bir gün geçirmeniz, annesini kaybetmiş olanlar için ise yüreğimizden onlarla birlikte geçirilmiş zamanlar için şükredebildiğimiz, güzel bir anneler günü dileğimle…

 

 

24-05-2018
Dilek Türkoğlu

Dilek Türkoğlu

Psikiyatrist Dr.

İlk, orta ve lise eğitimimi Ankara Dikmen Lisesi"nde tamamladım. 1992 yılında Hacettepe Ü. Tıp Fakültesinden mezun oldum. Aynı yıl yapılan TUS sınavları ile çocukluğumdan beri istediğim psikiyatri ihtisası yapmaya hak kazandım. 1997 yılında Çukurova Üniversitesi Psikiyatri A. B. D da uzmanlığımı tamamlayarak Hacettepe Ü. Sağlık ve Rehberlik Merkezi"nde göreve başladım. 2001 yılında Hacettepe Üniversitesi"deki görevimden ayrılarak ODTÜ Sağlık ve Rehberlik Merkezi"ne başladım. 2009 yılında hekimler için tam gün  yasasının gündeme gelmesi nedeni ile devlet memurluğumdan istifa ettim. O zamandan beri kendi muayenehanemde  çalışmaktayım.

2004 yılında kurulan Ankara Tıbbi Hipnoz Derneği"nin (ATHD) kurucu üyelerindenim. ATHD, 2000"li yıllarda Türkiye"de hipnoz hakkında bir şey bilinmediği ve bu yüzden çaresiz insanların tıp dışındaki insanlar tarafından hipnoz adı ile suistimal edildiğini gözlediğimiz için, etik çalışan ve hipnoz hakkında doğru  bilgileri topluma yayan bir dernek olması amacı kurulmuş bir dernektir. Şu anda  derneğimizin  başkan yardımcılığı görevini gururla üstlenmekteyim.

2010-2020 yılları arasında Milliyet gazetesi Ankara ekinde de haftada bir olmak üzere köşe yazıları yazdım. 

Medya Çuvalı"nın ilk oluşmaya başladığı yıllardan beri, Medya Çuvalı ailesinin  bir parçası olmanın mutluluğu ile yazılarıma Medya Çuvalı" ndan devam etmekteyim. 

Evliyim, bir oğlum var.

 

0 542 725 88 08

0 542 725 88 08

drdilekturkoglu@gmail.com

Diğer Yazıları

Bu yazılar da ilginizi çekebilir