Yeni Yıl Dilekleri

Yeni Yıl Dilekleri

A+ A-

Yeni bir yılın en güzel tarafı bir sürü dileklerde bulunmaktır.  Sanki yeni bir sayfa açılmış gibi hissederiz ve yeni yıl için dileklerde bulunuruz. Bir anlamda yeni umutlar yaratırız. Umut  bazı zamanlarda yaşamdaki her şeyden daha kıymetlidir.

Bu sene için, yeni yıl dileklerinizin  ne kadarının  sizin kontrolünüzde olduğunu fark edin. Bazı dileklerimizde bizim katkımız dileğin gerçekleşmesinde belirleyici etken olmayacaktır. Örneğin deprem  olmasın, sevdiklerimiz sağlıklı olsun gibi dilekler için bizim yapabileceğimiz bir şey yoktur. Bazı dileklerimizin gerçekleşmesinde ise bizim önemli payımız vardır. Örneğin beni seven çok arkadaşım olsun gibi bir dilek için  bizim katkımız çok önemlidir. Katkımızın olduğu ve olmadığı dilekleri bazen karıştırırız. Çocuğumuz üniversite sınavında iyi bir yer kazansın gibi bir dilekte bizim katkımız onun ihtiyaçlarını yerine getirmeye kadar uzanır ama çocuğumuzun ne kadar çalışacağını kontrol edemeyiz.

Yeni yılda gönlünüzden geçtiği gibi dileklerde bulunduk. Çok da iyi yaptık.Her dilek umuttur. Umut olmadan hiçbir şey olmaz.

Şimdi de bulunduğumuz dileklerle ilgili neler yapabileceğinizi düşünün. Dileklerinizin gerçekleşmesi için neler yapmanız gerektiğini, istediğimiz şeye karşılık gelecek bedelleri göze alıp almadığınızı düşünün. Örneğin kilo vermek istiyorsanız, günde/ haftada şu kadar saat spor  yapmayı alışkanlık haline getirmek istiyorum. “Sadece gerekli  ve sağlıklı olan miktarda yemek istiyorum”… gibi.

Dileğimin  gerçekleşmesi için benim neler yapmam gerekiyor sorusunu sık sık aklınıza getirin. Bazen cevap gelmeyebilir ama zihnimiz sorduğumuz sorularla ilgili biz fark etmesek bile araştırmaya devam eder. Uygun bir yanıt geldiğinde farkında olmamızı sağlar. Ayrıca bu tür sorular, istediklerimiz hakkında sorumluluk almamızı sağlar. Sadece istediğimizde kimi zaman hayatımızın  sorumluğunu almak yerine dışarıdan bekleriz. İstediğimiz olmadığında  da şanssızlığımıza daha da inanırız. Oysa kendimiz bir şeyler yaptığımızda, tam olarak istediğimiz sonuca ulaşamasak bile en azından yol almış oluruz ve kendimize duyduğumuz güven daha çok artar.

Yeni yılda herkesin hayallerinin gerçekleşmesi dileğimle…

 

04-01-2018
Dilek Türkoğlu

Dilek Türkoğlu

Psikiyatrist Dr.

İlk, orta ve lise eğitimimi Ankara Dikmen Lisesi"nde tamamladım. 1992 yılında Hacettepe Ü. Tıp Fakültesinden mezun oldum. Aynı yıl yapılan TUS sınavları ile çocukluğumdan beri istediğim psikiyatri ihtisası yapmaya hak kazandım. 1997 yılında Çukurova Üniversitesi Psikiyatri A. B. D da uzmanlığımı tamamlayarak Hacettepe Ü. Sağlık ve Rehberlik Merkezi"nde göreve başladım. 2001 yılında Hacettepe Üniversitesi"deki görevimden ayrılarak ODTÜ Sağlık ve Rehberlik Merkezi"ne başladım. 2009 yılında hekimler için tam gün  yasasının gündeme gelmesi nedeni ile devlet memurluğumdan istifa ettim. O zamandan beri kendi muayenehanemde  çalışmaktayım.

2004 yılında kurulan Ankara Tıbbi Hipnoz Derneği"nin (ATHD) kurucu üyelerindenim. ATHD, 2000"li yıllarda Türkiye"de hipnoz hakkında bir şey bilinmediği ve bu yüzden çaresiz insanların tıp dışındaki insanlar tarafından hipnoz adı ile suistimal edildiğini gözlediğimiz için, etik çalışan ve hipnoz hakkında doğru  bilgileri topluma yayan bir dernek olması amacı kurulmuş bir dernektir. Şu anda  derneğimizin  başkan yardımcılığı görevini gururla üstlenmekteyim.

2010-2020 yılları arasında Milliyet gazetesi Ankara ekinde de haftada bir olmak üzere köşe yazıları yazdım. 

Medya Çuvalı"nın ilk oluşmaya başladığı yıllardan beri, Medya Çuvalı ailesinin  bir parçası olmanın mutluluğu ile yazılarıma Medya Çuvalı" ndan devam etmekteyim. 

Evliyim, bir oğlum var.

 

0 542 725 88 08

0 542 725 88 08

drdilekturkoglu@gmail.com

Diğer Yazıları

Bu yazılar da ilginizi çekebilir