'Başlarken' Kamil Karataş - Ziraat Yük. Müh.

'Başlarken' Kamil Karataş - Ziraat Yük. Müh.

A+ A-

 

Güvenilir gıda güvenilir tarımla mümkün diyerek Medya Çuvalı sayfalarından sizlere ‘merhaba’ diyoruz. 

Öyle bir dünyada yaşıyoruz ki yediğimiz – içtiğimiz gıdalardan şüphe eder hale geldik. Acaba hormonlu mu, GDO’lu mu, pestisit kalıntısı içeriyor mu vb. sorular kurcalıyor aklımızı.

Tüketilen gıdalar ile alerjiler, bağışıklık sisteminde yaşanan problemler, kanser vakaları arasında ilişkilerin kurulduğu her geçen gün artan yeni araştırmaların sonuçları kamuoyuna açıklanıyor.

Gıdaların temel hammaddesini tarım ürünleri oluşturuyor. Güvenli sağlıklı hammadeler ise ancak güvenilir bir kaynaktan gelen tarım ürünleriyle mümkün. Peki, güvenilir tarım nedir?
 

Güvenilir tarım

1950’lerden günümüze tarım, nüfusa paralel olarak artan besin ihtiyacının karşılanması için sürekli daha da artan oranlarda kimyasal ilaçların, gübrelerin, hormonların kullanıldığı verimi artırmak için doğanın ve onun eşsiz dengesinin yok sayıldığı bir alan haline geldi.

Güvenilir tarım bu durum karşısındaki arayışların bir sonucu olarak ortaya çıktı. Dünyada güvenilir tarım ürünleri talebinin iki temel yansıması oldu.

Birisi doğal dengenin yeniden tesisini de içerecek şekilde bir felsefe olarak organik tarım sisteminin ortaya konulması.

Diğeri ise mevcut geleneksel tarımın olumsuzluklarının disipline edilmesi temelinde Globalgap standartının oluşturulması.

Bununla birlikte pek çok ülkenin kendine özgü koşullarında benzer tarım sistemleri oluşturuldu.

Neler konuşacağız?

İşte tam da bu bakış açısıyla sizlerle Medya Çuvalı sayfalarında güvenilir tarım ürünlerinin temel prensiplerini, organik tarımı, iyi tarım uygulamalarını, geleneksel tarım yöntemlerini konuşmak, düşüncelerimizi paylaşmak istiyoruz. 

Tabii sadece bununla da sınırlı kalmayacak.

Gün olacak evde kompost yapımını, çiçek–sebze yetiştirmenin inceliklerini, meyve yetiştiriciliğini, bakımını konuşacağız. Gün olacakkaliteli tarım ürünleri seçebilmenin püf noktalarını tartışacağız.

Sizleri de düşünce ve görüşlerinizi bizlerle paylaşmaya çağırıyoruz... Önerilerinizi bekliyoruz.

 Ziraat Yük. Mühendisi Kamil Karataş

15-11-2017
Konuk Makaleler

Konuk Makaleler

info@medyacuvali.com

Diğer Yazıları

Bu yazılar da ilginizi çekebilir