Taze Bitti!

Taze Bitti!

A+ A-

Ne kadar saf ne kadar temiz kalpli yorumlarını duymak her zaman gurur vericidir. Ama iyi niyet, her zaman olmalı mı cidden? Zaman, mekan hatta kişi fark etmeksizin… İşte o konu tartışılır. Eminim herkesin söyleyecek “bir çift sözü”vardır geçmişinden kalma.

İyi niyetinin suistimal edildiğini gördükçe, o saflığın aslında kolay kandırılma yöntemi olduğunu anladıkça ve temiz kalpliliğin bir işe yaramadığı söylendikçe… 

Zamanla durumlar değişir.Hele ki pek çok şey üst üste yaşandıkça yeni kararlar, yeni yollar bulma zamanı gelir. 

İki yol çıkar karşına: 

Ya kişisine göre muamele ya da iç sesini dinlemeye devam etmek. Hangisini seçmek istersin? Bu ikisi arasında gidip geliyoruz devamlı. Hem kendimden ödün vermiyim isteriz hem de hak etmeyen biri için vereceğimiz çabayı  boşa görürüz. 

Karşındakini de kendin gibi görsen, ona göre davransan kolaylaşır mı?Yoksa  daha da mı zorlaşır her şey?

Kişiye, kendi şeffaf gelir ya hani.  Her şey bellidir. O kadar  basit ve nettir ki. Karşımızdakini de öyle sanırız bu yüzden. Tüm bunlara rağmen sınırların ihlal edildiğinde zorlaşır her şey. 

Empati yeteneğinin işe yaramadığını görmek, sorunların çözülemediğini görmek  yıpratır  insanı. “Nerde yanlış yapıyorum” la başlayan sorgulama epey uzun sürer. 

Herkesi kendin gibi bilmek, ona göre davranmak artık bi yere kadar götürür çünkü sonrası çıkmaz sokaktır senin için.

Zamanla kendine  olan saygından da gittiğini gördükçe; vazgeçersin, bırakırsın kimi şeyleri, pes edersin artık. İyi niyetini hak eden insanlara sarılmak istersin yalnızca. 

 

 


Kaynakça

Görsel kaynak: www.pexels.com

11-02-2022
Gülçin Kahraman

Gülçin Kahraman

Sosyolog

Düşünce ve hayallerin birbiriyle yarıştığı dönemler yapabileceğiniz en iyi şey, onları yazmaktır. Ben de öyle yapıyorum.

khrmnglcn@hotmail.com