Serendipity

Serendipity

A+ A-

İngilizce de ‘Aranmazken bulunan, mutlu tesadüf’ anlamına gelmekte olan bu kelime, benim için çok derin anlamlara gelen, kendimi iyi hissetmemi sağlayan çok özel bir kelimedir. Tesadüflere inanan birisi değilim. Peki o zaman bu kelime, senin için neden farklı? Dediğinizi duyar gibiyim :)

Günlük hayatımızda  yaşamakta olduğumuz çeşitli olumsuzluklar varken bir yanımız beklenmedik, kalbimize dokunacak, bizi heyecanlandıracak sürprizleri heyecanla bekliyor.

Aklınıza uzun süredir görüşmediğiniz birisi geliyor, telefonunuz çalıyor ve arayan kişinin, az önce aklınıza gelen kişi olduğunu görüyorsunuz.

Hava kapalı, çok soğuk, dışarı çıkmanız gerekiyor, ihtiyacınız olan tek şey, biraz aydınlık, biraz güneş. Dışarı çıktığınızda, birden güneş çıkıyor. Kısa süreli de olsa gülümsemenizi sağlıyor.

Yorucu ve stresli bir gün geçirmişsiniz. Bir an bile kendinizi düşünmeye vaktiniz olmamış. Kapı çalıyor ve arkadaşınız size küçük bir hediye almış.

Bahsettiğim bu örnekler, sizlere de tanıdık geldi mi?

Bu ve benzeri durumları zaman zaman hepimiz yaşamaktayız. Demek ki bu durumlar, bireysel değil, evrensel. Çünkü her birimizin yaşamış olduğu ya da yaşayabileceği durumlar. Peki bu durumları, tesadüf olarak adlandırmamız, sizce ne kadar doğru?

Psikolojik danışman olarak, günlük hayatımda var olan ya da daha önce var olmuş olan her şeyin, birbirlerini etkilediğini, etkilemekte olduğunu gözlemliyorum. Çünkü her şey, tamamlanmayı bekleyen zincir halkası gibi. İster zayıf halka, ister güçlü halka olalım, her birimiz, evrende var olduğumuz sürece bağımlıyız. Sadece bireylere değil, evrende var olan her şeye. Herhangi biri veya herhangi bir şeyle aramızda ayrım yok.

Çağdaş Psikolojinin kurucularından olan ‘Carl Gustav Jung’ın ‘Eşzamanlılık’ kitabında, az önce bahsettiğim durumları, tesadüf olarak değil ‘Eş zamanlılık’ olarak açıklamıştır. Eş zamanlılık, bir aynadır ve neye inanırsak, bir şekilde geri yansıyacaktır. Eş zamanlılığın sırrının, bilinçli olarak farkında olmakla olduğunu söyler. Peki bilinçli olarak farkında olmakla ne demek istemiştir?

Amacımız ve davranışlarımız, uyum içerisinde olursa, eş zamanlılık o kadar çabuk olur. Aradığımız şeyle uyum içerisinde olduğumuz müddetçe amaçlarımıza daha çabuk yaklaşmış oluruz. Sadece olumlu şeyler düşünüp, hiçbir çaba içerisinde olmamak, elbette ki her zaman için olumlu şeyleri başımıza getirmez. Önemli olan uyumdur. Tutarlılıktır. Hayatta hepimizin ‘Serendipity’lere ihtiyacı var :) Fakat bunun bütün sırrı, aradıklarımızın ve çabalarımızın uyum içerisinde olmasıdır. Bunun sonucu da mutlu olmamızı sağlayacak durumlarla karşılaşmaktır.

Serendipitylerimiz bol olsun…


Kaynakça

https://unsplash.com/photos/ReEqHw2GyeI

https://images.pexels.com/photos/725255/pexels-photo-725255.jpeg?auto=compress&cs=tinysrgb&dpr=1&w=500

https://unsplash.com/photos/umyvrlx0ma8

https://www.pexels.com/photo/yellow-flowers-in-bloom-2910597/

19-09-2019