Farklı Açılardan

Farklı Açılardan

A+ A-

Dünyaya gelir gelmez, belirli düşüncelerle büyütülmeye başlıyoruz. Evrensel ilkelerin dışında içinde büyüdüğümüz ortamın düşüncelerin etkisiyle yaşamaya başlıyoruz. İyi kötü, doğru yanlış kavramlarını karşılaştığımız durumlara göre grupluyoruz. Özellikle son günlerde fark ettiğim durumlardan birisi önyargıların, karakterimizi doğrudan etkilemesidir. Bize ait olduğunu benimsediğimiz ilkelerin, aslında bize ait olmadığı, sadece dayatıldığı gerçeğidir. Sosyal medya da karşımıza çıkan videoları incelediğimde, farklı ülkelerden farklı kişilerin, aynı olaya benzer tepki verdikleri bazı anlarda da farklı tepkiler verdiklerini gözlemliyorum. Dünyaya tekrar gelme şansımız olsaydı, belki de şu an sahip olduğumuz karakterin, belki de tam tersi karakterde var olabilirdik.

Düşüncelerimiz, bakış açılarımızın yansımasıdır. Zaman ilerledikçe, bakış açılarımız da değişir. Daha önce dinlerken sakinlik, huzur hissettiren bir şarkı, sonrasında bize hüzün çağrıştırabilir. Bu şarkının kendisiyle ilgili değil, bakış açımızın farklılığı ile ilgilidir.

İnsanları yargılamadan önce bakış açılarının farklılıklarını kabul etmeliyiz. Çünkü tamamen karşı geldiğimiz görüşü, belki bir süre sonra tamamen benimseyebiliriz. İzlediğimiz filmler, dinlediğimiz şarkılar, okuduğumuz kitaplar çeşitli bakış açıları geliştirmemizi sağlar.

Hayata açılan pencerelerimizi sınırlı tutmamalı, değişimin gücüne inanmalıyız. Farklı bakış açılarının zenginlik olduğunu kabul edersek, yaşam döngümüz de iyi yönde gelişecektir.

 


Kaynakça

https://images.pexels.com/photos/2440530/pexels-photo-2440530.jpeg?auto=compress&cs=tinysrgb&w=600

12-12-2023