Hayat Yolculuğu

Hayat Yolculuğu

A+ A-

Yolculuk denildiğinde birçoğumuzun aklına, yeni ve hiç gidilmemiş yerler gelir. Oysa var olduğumuz süre boyunca zaten yoldayızdır. Nereye gidildiği önemli olsa da nasıl gittiğimizde önemlidir. Hayata adım attığımız andan itibaren çeşitli duygular ve düşüncelerle yola çıkarız. Bu durumlar bizi bazen olumlu bazen de olumsuz etkileyebilir. Çeşitli hayallerimiz var ve buna bağlı olarak çeşitli hedeflerimiz var. Birçoğumuz planlama evresinde hata yaptığı için, hedeflerin gerçekleşmesi de uzun zaman alabiliyor.

Planlama, uygulama, kontrol et, önlem al prensibine sadık kaldığımızda, yolculuğumuz daha verimli bir hal alacaktır. Yola çıkmak tek başına yeterli değildir. Hayatta olmak, amaç geliştirmek için yeterli bir sebeptir. Çevremize, başkalarına karşı yararlı olmak durumunda olsak da en önemlisi, birey olarak kendimize yararlı olmalıyız. Bakış açılarına saygılı, sorumluk sahibi olmalıyız. Amacı olmadan, plansız yaşamak, sadece zamanın akıp gitmesidir. Hayatımızın her saniyesi, bizler ve toplum için oldukça önemlidir aslında.

Toplumları oluşturan en küçük birim, bireydir. Birey olmadan, toplum olmaz. Fakat sadece bireyin olması, toplumu oluşturmaz. Bireyler, sorumluluk sahibi olup, duygu ve düşünceleri, şartlara uygun olarak en yararlı doğrultuda kullanmalıdır. Kendimi ait hissetmediğimiz yerlerde olabiliriz. Psikolojik olarak kendimizi kötü hissettiğimiz anlar olabilir. Bu durumlarda hayatta olma amacımızı yeniden sorgulamalı ve yeniden hedef belirlemeliyiz. Doğru zamanlama ve doğru şekilde harekete geçebilmeliyiz. Yalnız ya da çaresiz değiliz. Kendimize güvenmeli, başarılarımıza odaklanmalıyız. Kendine güven, öz benliğe saygı, başarıyı da devamında getirecektir.

 


Kaynakça

https://images.pexels.com/photos/1438404/pexels-photo-1438404.jpeg?auto=compress&cs=tinysrgb&w=1260&h=750&dpr=1

26-10-2023