Değişen Manzaralar

Değişen Manzaralar

A+ A-

Baktığınızda iyi hissettiren manzaralar var mı? Dinlerken huzur veren şarkılar var mı? Bu duygulara kapılırken yalnız olduğunuzu düşündünüz mü? Manzara nedir diye sorsam herkesin cevabı farklı olacaktır. Bazıları gördüklerini bazıları da görmek istediklerini söyleyecektir. Farkında değiliz ama doğduğumuz andan itibaren, bazı duygu ve düşüncelerle kendi varoluşumuzu kazanmaya çalışıyoruz. Yaşadıklarımız, hayallerimiz, hedeflerimiz bize yol gösterir.

Bakış açılarımız, zamanla değişebilir. Değişmez kabul olarak kabul ettiğimiz durumların, yanlış bilgiler olduğunu düşündüğümüz anlar olabilir. Zamanla en çok değer  verdiğimiz şeylerin, sadece bir hiç olduğunu anlayabilir, daha önce önemsemediğimiz şeylerin aslında ne kadar önemli olduğunu kabul edebiliriz. Duygularımızın değişmesi, bakış açılarımızın da değişmesine neden olur.

Sosyal ilişkilerimizde değişiklik yaşayabiliriz. Çünkü bazı kelimeler iyiyi, bazı kelimeler kötüyü çağrıştırabilir. Karşı tarafı yargılamadan önce anlamaya çalışmalıyız. Her birey, kendi penceresinden, hayata bakar. Dışardan bakıldığında manzara aynı görünse de bakış açımız ve hissettiklerimiz farklı olduğu için, tek bir doğrudan bahsedilemez.

Değişime ve gelişime açık olan bireyler, farklı manzaralara da şans verirler. Birbirinden alakasız görünse de parçaları, ahenkle birleştirebilir, yeni bir bakış açışı oluşturabilirler. Örneğin neşeli, pozitif görünen birisinin, daha çok karamsar sözler içeren şarkıları dinlediğini gördüğümüzde şaşırabiliriz. Fakat bireyin, iç dünyasında, onlara yüklediği anlamı bilemeyiz.

Manzaraların tek boyutlu olmadığını, çok boyutlu olduğunu kabul edersek, değişen dünyada neyin doğru neyin yanlış olduğunu daha gerçekçi bir biçimde ayırt edebiliriz. Manzaralar değişse de doğru tarafta durmamız dileğiyle…

 


Kaynakça

https://images.pexels.com/photos/3162989/pexels-photo-3162989.jpeg?auto=compress&cs=tinysrgb&w=1260&h=750&dpr=1

14-06-2023