Organik Neslin İnorganik Torunları

Organik Neslin İnorganik Torunları

A+ A-

Modern teknoloji ve dijital dünyaya geçişle organik insan toplumları üzerinde değişim meydana gelmiştir. Geleneksel yapıda doğup büyüyen, toplumsal normlar ve kültürel değerler çerçevesinde gelişen nesillerin yerini teknoloji ve yapay zeka nesilleri almıştır.

İnsanlığın yarattığı dijital dünya, doğal insan hayatı üzerinde derin bir etkiye sahiptir. İnsan nesli, teknoloji ve dijital araçlar yoluyla dönüşüm geçirmekte, yaşamları ve düşünce biçimleri buna göre şekillenmektedir.

Dijital dünyaya gözlerini açanlar, önceki nesillerin deneyimlerinden farklı öğrenir ve sosyalleşirler. Teknolojik ilerlemeler sayesinde iş yapma, iletişim kurma ve düşünme becerileri değişmektedir.

Bu noktada sadece düşünceler değil aynı zamanda beslenme biçimleri de değişmektedir. Organik nesil, doğal yöntemlerle üretilen ve çeşitli kimyasallar kullanılmadan yetiştirilen gıdalarla beslenmektedir. Bu nesil, daha doğal, işlenmemiş ve besin değeri yüksek gıdalar tüketmektedir. İnorganik torunlar ise, endüstriyel yöntemlerle üretilen, katkı ve koruyucu madde içeren işlenmiş gıdalarla beslenmektedir. İşlenmiş gıdalarla beslenen ve modern neslin temsili olan bu nesil, hazır ve paketli gıdalara maruz kalmaktadır.

Beslenme alışkanlıklarında yaşanan bu değişim, sağlık üzerinde etkiler yaratmaktadır. Organik beslenen nesil, daha sağlıklı kabul edilirken, işlenmiş gıdalara maruz bırakılan nesil, obezite ve diyabet gibi sağlık sorunlarıyla karşı karşıya kalabilir.

Beslenme alışkanlıklarındaki bu değişim aynı zamanda kültürel ve ekonomik dönüşümlerin de göstergesidir. Organik gıdaların yerini işlenmiş ve hızlı tüketim gıdalarının alması, tarım ve gıda sektöründe de büyük bir değişimin habercisi olmuştur.


Kaynakça

Görsel: pexels.com

25-06-2024
Nida Çakır

Nida Çakır

Sosyolog

Ankara’da doğdum. Resme ilgimden ötürü resim öğretmenimin desteğiyle lisede grafik ve fotoğraf okudum. Toplum ve sanatı birleştirdiğim lise hayatımın sonunda üniversitede sosyoloji okumaya karar verdim. İzzet Baysal Üniversitesi sosyoloji bölümünden mezun oldum. Şimdi de Samsun Üniversitesi’nde yüksek lisans yapmaktayım. Kalan zamanlarımda plak evlerini gezmekten keyif alıyorum. Şu an için küçük bir plak koleksiyonum var.

nidacakir06@gmail.com

nidacakiir