Statüler Caddesi

Statüler Caddesi

A+ A-

Caddeler bana öyle büyülü geliyor ki içinde bulunan mağazalar, kafeler kimlerin orada yeri olup olmadığını tartıyor adeta. Ancak bazı caddeler var ki herkese kucak açıyor. Bu kucak açma sevgi dolu değil tabii. Biraz inceleyince bir yanda istediği kazağı aldığı için sevinenler diğer yanda kazağı olmadığı için tüm kış ısınmanın yollarını arayacak olanlar. Diğer yanda tatil için alışverişe çıkanlar ve hiç tatile gidemeyenler. Uzun süre bakınca caddeler bize bir şeyler anlatıyor gibi.

Bu kadar insan telaşla bir yerlere yetişmeye çalışıyor. Nedir bu telaşın sebebi? Bilinmez. Birbirlerine çarpa çarpa devam ediyorlar yollarına. Telaşla oradan oraya koşturan insan arasındaydım ben de. Ancak yağmurlu bir cadde yürüyüşünde köşeye sıkışıp kendini korumaya çalışan sokak satıcısını görene kadar. Üç beş saat satıp eve dönebilme derdinde olsa gerek ki yağmur dinsin diye çaresizce bekliyordu. İşte beraber yürüdüğümüz caddede nereye sığınacağımızı belirleyen şey burada ortaya çıkıyor. Alışveriş merkezleri, kafeler bir anda yağmurdan kaçan insanlara sığınak olurken sokak satıcısı için anlam ifade etmiyor. Belli ki kendisini oraya ait hissetmiyor. Oysa bizim işimiz düşünce uğradığımız bu cadde evsiz insanlara gecenin karanlığında ev oluyor. Yani buralar en çok onlardan sorulurken, etraf kalabalıklaşınca yabancısı oluveriyorlar. İşte o caddeyi cadde yapan da insanların yanında getirdikleri statüleri. Boşken anlamı olmayan ama doluyken anlam kazanan, yağmurdan kaçarken kimin nereye sığınacağını belirleyen, ışıklarıyla insanı büyüleyen o caddeler...

İnsan düşünüyor haliyle; sorun caddeler mi, yoksa bizim caddelere kattığımız anlam mı?

24-12-2022
Nida Çakır

Nida Çakır

Sosyolog

Ankara’da doğdum. Resme ilgimden ötürü resim öğretmenimin desteğiyle lisede grafik ve fotoğraf okudum. Toplum ve sanatı birleştirdiğim lise hayatımın sonunda üniversitede sosyoloji okumaya karar verdim. İzzet Baysal Üniversitesi sosyoloji bölümünden mezun oldum. Şimdi de Samsun Üniversitesi’nde yüksek lisans yapmaktayım. Kalan zamanlarımda plak evlerini gezmekten keyif alıyorum. Şu an için küçük bir plak koleksiyonum var.

nidacakir06@gmail.com

nidacakiir