Modern Tüketim Gençliği

Modern Tüketim Gençliği

A+ A-

Modern yaşam tarzı ve tüketim kültürü, günümüzde gençlerin hayatında önemli bir yer tutmaktadır. Bu konu sosyolojik olarak incelendiğinde, modern tüketim kültürü gençlerin kimliklerinin oluşumunda ve sosyal hayatta yer edinmelerinde önemli bir rol oynar.

Modern tüketim kültürü, insanların sahip oldukları ürünler ve hizmetler üzerinden kendilerini ifade etmeleri gerektiğine dair bir düşünceye dayanır. Bu düşünce, insanların statülerini belirleyen etkenlerin başında gelir ve gençlerin hayatlarına da bu şekilde yansır. Gençler, tüketim malları aracılığıyla sosyal statülerini gösterirken toplumsal statülerini de belirlemeye çalışırlar. Gençler için tüketim bir bakıma toplumda bir yer edinme arzusundan kaynaklanmaktadır.  

Ayrıca modern tüketim kültürü, insanların ihtiyaçlarından fazlasını tüketmeye teşvik eder. Bunu da reklamlar ve moda aracılığıyla sağlar. Özellikle gençler için modayı takip etmek, modanın belirlediği şekilde yaşamak önemlidir. Gençlerin kendi aralarında geliştirdiği bir dil olarak görülebilir. Son model olana sahip olmak onlar için derin bir anlam taşır. Bunun nedeni hem akranları arasında hem de toplum içinde bir yer edinmenin yolunun buradan geçtiği düşüncesidir.

Sonuç olarak, modern tüketim kültürü gençlerin hayatlarında önemli bir etkiye sahiptir. Bu kültür, gençlerin kimliklerinin oluşmasında ve toplumsal statülerini belirlemelerinde önemli bir rol oynar.


Kaynakça

Görsel: www.pexels.com

09-04-2023
Nida Çakır

Nida Çakır

Sosyolog

Ankara’da doğdum. Resme ilgimden ötürü resim öğretmenimin desteğiyle lisede grafik ve fotoğraf okudum. Toplum ve sanatı birleştirdiğim lise hayatımın sonunda üniversitede sosyoloji okumaya karar verdim. İzzet Baysal Üniversitesi sosyoloji bölümünden mezun oldum. Şimdi de Samsun Üniversitesi’nde yüksek lisans yapmaktayım. Kalan zamanlarımda plak evlerini gezmekten keyif alıyorum. Şu an için küçük bir plak koleksiyonum var.

nidacakir06@gmail.com

nidacakiir