turkuaz

turkuaz

A+ A-

Çevremize baktığımızda rengin bin bir tonunu görürüz. Doğanın bize sunduğu eşsiz renk dünyası içinde kayboluruz. Renklerin çeşitliliği insanın doğasını da etkilemektedir. Renkler insanda farklı duygular uyandırır ve insan psikolojisini etkiler.

Kırmızı, güç ve enerji

Turuncu: eğlence ve yaratıcılık

Sarı: eğlence ve mutluluk

Yeşil: tazelik, üretkenlik ve güven hissi

Mavi: güven, rahatlık ve doğruluk

Siyah: korku ve ölüm

Beyaz: saflık ve masumiyetlik

Gri;:ciddiyet ve sorumluluk

Pembe: sakinleştirici ve yaratıcılık

Mor: güç ve lüks

Kahverengi: güven ve güvenilirlik hissi verir.

İnsanlar renklere anlamlar yüklerler. Onlara farklı isimler veririler örneğin turkuaz rengi. İlk duyduğumda garip ve hoş bir isim gelmişti. Biraz araştırdığımda Türk dünyasında fazlaca bu rengin kullanıldığını hatta turkuazın türkuaz kelimesinden geldiği söylenir. Türklerin özellikle Selçuklu mimarisinde oldukça fazla kullanılan turkuaz renginin; rengini tuna nehrinden veya Akdeniz’in sahillerinden aldığı görüşleri bulunur. Türk dünyasının turkuaz rengine ayrı önem verdiği ve takılarında, mimarisinde, eşyalarında bu rengi ve turkuaz taşını kullandığı birçok kaynakta bulmak mevcuttur. Bundan dolayı Türk rengi olarak adlandırıldığı da söylenir.

Turkuaz rengi mavinin ve yeşilin tonlarını içinde barındırdığı, insana dinginlik, mutluluk ve sakinlik verir. Turkuaz rengine sahip turkuaz renginin diğer adı firuze taşıdır. Firuze taşının nazara karşı koruduğu, stresi ve üzüntüyü azalttığı için eski topluluklarda daha çok süs eşyası ve takı olarak kullanılmıştır. Türk tarihinde çok eskilerden beri kullanılan bu renk birçok millet tarafından Türk rengi olarak bilinmektedir.

 


Kaynakça

https://www.pexels.com/tr-tr/

12-06-2023
Şeyda Akgül

Şeyda Akgül

Sosyolog

Küçük ve samimi bir yer olan Amasya’da doğdum. Böyle güzel bir yerde doğduğum için şanslıyım. Sosyoloji bölümünden mezun oldum. Yöresel dokuma ve halk oyunları gibi farklı aktiviteler yapıyorum. Gezmeyi, keşfetmeyi, araştırmayı ve gözlem yapmayı seviyorum. Bu doğrultuda sosyolojinin de katkılarıyla toplumda gözlemlediklerimi, farklılıkları, birliktelikleri ve birçok konuyu kendi çerçevemden size sunmaya çalışacağım. Birde bu pencereden bakın.

herkese_selam_95@hotmail.com