Sanal Gerçek/ Metaverse

Sanal Gerçek/ Metaverse

A+ A-

Bir yolda yürüdüğünüzü düşünün. İnsanlar, geçen arabaların sesleri, binaların renkleri, kuş sesleri, ağaçlar, kaldırım, yol, sokak, cadde… Bir de bunların sadece bir evde olduğunu hatta bir gözlüğün içinde olduğunu düşünün. Arttırılmış gerçeklikli sanal gözlükler,  kulaklıklar ve birçok teknolojik donanımla istediğiniz yere seyahat edebildiğiniz bir dünya.  Gerçek bir dünyanın sanal dünyaya yansıması metaverse. Metaverse geleceğin teknolojisi olarak adlandırılır. Metaverse ile birlikte birçok farklılık hayatımıza girmeye başladı. Online sanal ortamlarda yapılan toplantılar, festivaller, sergiler ve birçok farklı aktivite adım dahi atmadan gerçekleşmektedir.

İlk zamanlar bir oyun olarak başlayan sanal dünya zamanla büyüyerek kendi parasını üretme, arsa satın alma, kıyafet veya herhangi bir ürünü satın alma gibi kendine özgü olan dünyasını gerçek dünya ile entegre hale getirmiş ve kendi ekonomisini oluşturmuştur. Birçok büyük şirketler metaverse dünyası için yatırım yapmakta ve geleceğin dünyası olarak düşünmektedir ve bu düşünce her geçen gün gerçeklik kazanmaktadır. Facebook kurucusu Mark Zuckerberg yakın zamanda şirketinin adını Meta olarak değiştirmiş ve yatırımlarının çoğunu bu teknoloji için kullandığı söylenmektedir. Geleceğin teknolojisi metaverse ne kadar gerçek dünyada yer alır bilinmez ama yeni iş imkânlarının doğuracaktır. Sanal dünyanın sınırsızlığı yeni kanunlara ve güvenlik tedbirlerine olan ihtiyacı arttıracaktır.

 

 


Kaynakça

https://www.pexels.com/tr-tr/

26-12-2022
Şeyda Akgül

Şeyda Akgül

Sosyolog

Küçük ve samimi bir yer olan Amasya’da doğdum. Böyle güzel bir yerde doğduğum için şanslıyım. Sosyoloji bölümünden mezun oldum. Yöresel dokuma ve halk oyunları gibi farklı aktiviteler yapıyorum. Gezmeyi, keşfetmeyi, araştırmayı ve gözlem yapmayı seviyorum. Bu doğrultuda sosyolojinin de katkılarıyla toplumda gözlemlediklerimi, farklılıkları, birliktelikleri ve birçok konuyu kendi çerçevemden size sunmaya çalışacağım. Birde bu pencereden bakın.

herkese_selam_95@hotmail.com