Her İnsan Bir Hazine

Her İnsan Bir Hazine

A+ A-

Her birey belirli kalıtımsal özelliklere sahip olarak dünyaya gelir. Bu özellikler bizim hazinemizdir. İnsanları birbirinden farklı kılan da bu hazine ve içindeki birikimlerdir. Dünyada hiçbir birey kendisi gibi birini bulamaz. Parmak izlerimizin farklı olduğu gibi duygu, düşünce, davranış gibi birçok yönden birbirimizden farklılık gösteririz. Çoğu zaman birbirimizi yanlış anlamamız da bundandır.


Ailemizden ve çevremizden edindiğimiz tutum ve davranışlar hazinemizi şekillendirir. Bütün bunlar birleşerek büyük bir birikime dönüşür ve bu birikim bizim çevre ile uyum içerisinde yaşamamızı sağlar. Bu birikim aslında kişiliğimizi oluşturan unsurları içerir. Anladıklarımız ve anlattıklarımızın farklı olması, yanlış anlaşılmalar gibi sorunlar zihnimizdeki kavramların farkı olmasından kaynaklanır. Yüzeysel olarak birçok insanla iyi bir şekilde anlaşırken çok az kişi ile çok iyi bir şekilde anlaşırız. Bundan dolayı her bireyin kendine ait bir dünyası ve bir hazinesi vardır.


Karşımızdaki insanı dinlerken veya yaptıklarını sorgularken geçmişteki bilgi birikimine yetenekleri ile birlikte bir bütün olarak değerlendirmeli ve her bireyin farklı bir dünyası ve farklı bir hikâyesi olduğunu unutmamalıyız. Bireylerin anlaşamamasındaki en büyük etkenlerden birisi de bu hazineleri gözden kaçırmamızdır. İnsanlara bir hikâye, ayrı bir dünya gibi bakarsak önyargılarımızdan biraz oldun kurtulur ve karşımızdaki kişileri tam olarak anlamasak dahi anlamaya yaklaşmış oluruz. Unutmamalıyız ki davranışlarımız geçmişteki hikâyelerimizin yansımalarıdır.


Kaynakça

https://www.pexels.com/tr-tr/

17-09-2020
Şeyda Akgül

Şeyda Akgül

Sosyolog

Küçük ve samimi bir yer olan Amasya’da doğdum. Böyle güzel bir yerde doğduğum için şanslıyım. Sosyoloji bölümünden mezun oldum. Yöresel dokuma ve halk oyunları gibi farklı aktiviteler yapıyorum. Gezmeyi, keşfetmeyi, araştırmayı ve gözlem yapmayı seviyorum. Bu doğrultuda sosyolojinin de katkılarıyla toplumda gözlemlediklerimi, farklılıkları, birliktelikleri ve birçok konuyu kendi çerçevemden size sunmaya çalışacağım. Birde bu pencereden bakın.

herkese_selam_95@hotmail.com