Ne İzledik?

Ne İzledik?

A+ A-

Son zamanlarda fark ettiğim şeylerden biri de artık televizyon eskisi kadar önemli bir yer kaplamıyor hayatımda. Diziler reyting uğruna adanmış oyuncaklar gibi. Haberler kaçmak istediğimiz gerçekler. Reklamlar ise maddiyata darbe gibi.  Toplumumuzun gerçeklerini yansıtan diziler çok abartılıp normalleştirilmekte.

 

Televizyonun toplumumuzdaki yeri yadsınamayacak kadar büyüktür ve bu inkâr edilemez bir gerçektir. Toplum olarak okumaktan çok izlemeye önem verdiğimiz de bir gerçek. Bundan dolayıdır ki akşamları kitap okumak yerine dizi izlemeyi daha çok tercih ediyoruz. Ve gördüğümüz şeyleri de normal hayatımıza entegre ediyoruz. İlkokuldan hatırlıyorum erkekler elinde tespih, sırtında ceket bahçede gezerlerdi ve lise yıllarımda da aynıydı. O zamanın meşhur dizisi gençler tarafından örnek alınmış ve herkes aynı karaktere bürünmüştü. Günümüz dizilerine baktığımda da en meşhur dizilerin durumu malumdur. Örnek alınacak dizi sayısı bir elin parmağını geçmez. Gençlerimiz bu dizileri izliyor ve bu durum her geçen gün daha korkutucu bir duruma gelinmesine sebep oluyor. İzleyici kitlesinin istekleri hangi yönde ise dizilerde o yönde çekilmektedir. İzleyicilerde farkı olana rağbet göstermektedir. Neyi izlememiz gerektiğine dikkat edilmelidir. İzleyici kitlesinin bilinçli olması önemlidir çünkü belirleyici olan izleyicidir.  Yapılması gereken; toplumumuzun sağlıklı nesiller yetiştirmesi için çekilen dizilere daha dikkat edilmeli. Toplumun nasıl olduğu değil nasıl olması gerektiği konusunda diziler çekilmeli. Dizilerin konu alması gereken şeyler olanı değil olması gerekeni ele almalı. Bu çok ciddi bir durumdur. Böyle yapılmadığı sürece olumsuz durumlar yeni gençlerimiz tarafından normalleştirilip örnek alınacak gibi görünüyor.


Kaynakça

https://www.pexels.com/tr-tr/

31-05-2021
Şeyda Akgül

Şeyda Akgül

Sosyolog

Küçük ve samimi bir yer olan Amasya’da doğdum. Böyle güzel bir yerde doğduğum için şanslıyım. Sosyoloji bölümünden mezun oldum. Yöresel dokuma ve halk oyunları gibi farklı aktiviteler yapıyorum. Gezmeyi, keşfetmeyi, araştırmayı ve gözlem yapmayı seviyorum. Bu doğrultuda sosyolojinin de katkılarıyla toplumda gözlemlediklerimi, farklılıkları, birliktelikleri ve birçok konuyu kendi çerçevemden size sunmaya çalışacağım. Birde bu pencereden bakın.

herkese_selam_95@hotmail.com