Kendini Tanıma Yolculuğu

Kendini Tanıma Yolculuğu

A+ A-

İnsanın kendine doğru bir yolculuğa çıkması, kendini keşfetmesi büyük bir adımdır. Kişi kendinin ne kadar farkına varırsa yapacağı planları, hayalleri, işleri, ortaklıkları, kuracağı ilişkileri de o kadar sağlam ve doğru olacaktır. Kendini tanımak aslında bireyin fiziksel özeliklerini, duygu ve düşüncelerini, isteklerini, güçlü ve zayıf yönlerini bilmesidir. Birey kendini tanımak istiyorsa öncelikli olarak “ben kimim?” Sorusuyla başlamalıdır. Kendimizi nasıl tanımladığımız kendimizi ne kadar tanıdığımızı gösterir.

Kendini tanımak uzun ve meşakkatli bir süreçtir. Çünkü insan sürekli değişen ve gelişen bir canlıdır. Bir yıl önceki siz ile şu anki siz arasında dağlar kadar fark bulabilirsiniz. Bundan dolayı kendini tam anlamıyla tanımak mümkün değildir. Bireyin kendini tanıyabilmesi için kendine sorular yöneltmesi ve kendine üçüncü Şahıs gibi yani dışardan bir göz gibi bakabilmesi gerekir. Kendinizi tanımada basit ve etkili yöntem yazmaktır. Örneğin kendiniz hakkında olumlu ve olumsuz düşüncelerinizi, güçlü ve zayıf yönlerinizi, kendinizde beğendiğiniz ve beğenmediğiniz özelliklerinizi veya değiştirmek istediğiniz özelliklerinizi, başkalarının sizi nasıl tanımladığı, sizin kendinizi nasıl tanımladığınız gibi soruları bir kâğıda yazarak cevaplayabilirsiniz.

Kendini tanıyan insan kendi ile barışık insandır. Gelecek ile ilgili aldığı kararlardan emindir. Duygularını ifade etmeyi ve kontrol etmeyi bilir. Çevresi ile iletişimi kuvvetli ve dışa dönük bir kişiliğe sahiptir. Kendini tanıyan insan kendini kolay ifade eder. Yapacağı seçim veya tercihlerde örneğin üniversite tercihi, iş başvurusu, eş seçimi gibi dönüm noktası olan kararlar verirken daha doğru seçim yapabilen insanlardır. Neyi yapıp neyi yapamayacağını ve sınırlarını bilir. Kendini tanıyan insan kendisini nasıl gördüğü ve çevresindekilerin onu  gördüğü şekli ile örtüşen insandır. Yani dışardaki insanların gördüğü kişi ile olduğu kişi birbirine yakındır. Kendini doğru ifade etmiş ve tanıtmıştır, olduğu gibidir. Kısaca insan kendini tanıyarak kendini değiştirme ve geliştirme yolunda en büyük adımı atmış olur.

 


Kaynakça

https://www.pexels.com/tr-tr/

26-02-2024
Şeyda Akgül

Şeyda Akgül

Sosyolog

Küçük ve samimi bir yer olan Amasya’da doğdum. Böyle güzel bir yerde doğduğum için şanslıyım. Sosyoloji bölümünden mezun oldum. Yöresel dokuma ve halk oyunları gibi farklı aktiviteler yapıyorum. Gezmeyi, keşfetmeyi, araştırmayı ve gözlem yapmayı seviyorum. Bu doğrultuda sosyolojinin de katkılarıyla toplumda gözlemlediklerimi, farklılıkları, birliktelikleri ve birçok konuyu kendi çerçevemden size sunmaya çalışacağım. Birde bu pencereden bakın.

herkese_selam_95@hotmail.com