Hayata Yeniden

Hayata Yeniden

A+ A-

Her şey bitti dediğimiz anda hayat yeniden başlar.

Herkesin hayatında en ez 1 kere yaşadığı, hayatına es verdiği bir an vardır. Zaman ile yarıştığımız,  koşturmalardan ibaret olan hayatta kısa bir an durup düşünmek ve sorgulamak gerekir. Bu kimileri için kısıtlı kimileri için geniş bir sorgulamadır. Kimiz, kim olmak istiyoruz? Neredeyiz, ne iş yapıyoruz, gerçekten bu işte ya da bu işi yapmak istiyor muyuz? Geçmişte neler yaptık, şu an neler yapıyoruz? Gelecekte neler yapmak istiyoruz gibi sorularla kendimizi sorgulamalıyız, bu sorgulama herkes için farklılık gösterse de amaçları ortaktır. Amaç kendini bulmaktır.

Hayata küçük bir es vermek; kendimizi sorgulamak ya da kendimizi dinlemek, tazelenmektir. Hedeflerimizi, vicdani duygularımızı, varlığımızı tazelemektir.  René Descartes’ın dediği gibi “düşünüyorum o halde varım” diyerek var olduğumuzu hissetmeliyiz.

Pandemi döneminde sokağa çıkma yasağı ile birlikte insanlar biraz olsun durup dinlenmeye, yeni şeyler keşfetmeye ve kendine zaman ayırmaya fırsat buldular. Çalışmaya, koşuşturmaya küçük bir ara vermek, durup düşünmek bu dönemde kaçırmamamız gereken bir fırsattır. Çoğu bireyler bu dönemde yeni bir dil öğrendi, yıllardır erteledikleri hayallerini gerçekleştirdi ya da bilmedikleri yeteneklerini keşfettiler. Bu mola vermeler reset tuşu misalidir. Kendimizi yeniden gözden geçirmeli ve yeniden başlamalıyız. Biz de hayatta bazen böyle esler verip durup düşünmeliyiz olumlu bakmayı öğrenmeliyiz. Kendimizi yeniden keşfetmeliyiz. Hayallerimizi, amaçlarımızı, yapmak istediklerimizi, pişmanlıklarımızı, hatalarımızı gözden geçirmeli ve yeniden başlamalıyız. Bazen kaybolup tekrar kendimizi bulmalıyız. Bulmalıyız ki tekrar başlamak için bir enerjimiz ve nedenimiz olsun. Kendinizi bulmanız dileğiyle…


Kaynakça

https://www.pexels.com/tr-tr/

02-01-2021
Şeyda Akgül

Şeyda Akgül

Sosyolog

Küçük ve samimi bir yer olan Amasya’da doğdum. Böyle güzel bir yerde doğduğum için şanslıyım. Sosyoloji bölümünden mezun oldum. Yöresel dokuma ve halk oyunları gibi farklı aktiviteler yapıyorum. Gezmeyi, keşfetmeyi, araştırmayı ve gözlem yapmayı seviyorum. Bu doğrultuda sosyolojinin de katkılarıyla toplumda gözlemlediklerimi, farklılıkları, birliktelikleri ve birçok konuyu kendi çerçevemden size sunmaya çalışacağım. Birde bu pencereden bakın.

herkese_selam_95@hotmail.com