Saygı

Saygı

A+ A-

Kendine yapılmasını istemediğin bir şeyi başkasına yapma

Aslında bütün konuyu özetleyen cümle budur. Hastanede, okulda, otobüste, kasada herhangi bir yerde sıra beklerken başkası önünüze geçtiğinde sinirlenmeyen kimse yok gibidir. Peki, bunu yapan siz olsanız işinizi erken halettiğiniz için sevinirdiniz. İşte bütün mesele burada bir başkasının size yapmasını istemediğiniz şeyleri sizde bir başkasına yapmamalısınız. Toplumsal kurallara uymak, saygı duyulan şeye saygı duymak adapte olmayı ve toplumda kabul görülmeyi de kolaylaştırır.

 

 

İnsanlar bir arada yaşadığı sürece birbirlerine saygılı olmaları gerekir. Saygı beraberinde sevgiyi de getirir. Ama bunun için öncelikli olarak insanın kendine saygı duyması gerekmektedir.  Kendine saygı duyan insan çevresine de saygılı ve özenli davranır. Saygılı davranma konusu toplumdan topluma farklı davranışlarda gözlemlense de evrensel davranışlar da vardır. Yerlere tükürmemek ya da çöp atmamak, sıraya girmek, yayalara yol vermek yaşlılara öncelik tanımak birçok toplumda ortak kabuldür ve evrenseldir. Bir toplumda çevre kirliliğinin azalmasını istiyorsak önce biz çevre kirliliğine neden olan davranışları yapmamalıyız yine aynı şekilde yaşlılara yer verirseniz zamanı geldiğinde gençler de size yer verecektir. Bundan dolayı çevreye örnek olmak gerekir, örnek davranışlar sergilemek gerekir. Değişime kendinizden başlamanız gerekir. Kendini değiştiren ve geliştiren kendi dünyasını ve dünyayı da değiştirebilir. Bu değişim de kendine olan saygı ile başlar.


Kaynakça

https://www.pexels.com/tr-tr/

13-03-2022
Şeyda Akgül

Şeyda Akgül

Sosyolog

Küçük ve samimi bir yer olan Amasya’da doğdum. Böyle güzel bir yerde doğduğum için şanslıyım. Sosyoloji bölümünden mezun oldum. Yöresel dokuma ve halk oyunları gibi farklı aktiviteler yapıyorum. Gezmeyi, keşfetmeyi, araştırmayı ve gözlem yapmayı seviyorum. Bu doğrultuda sosyolojinin de katkılarıyla toplumda gözlemlediklerimi, farklılıkları, birliktelikleri ve birçok konuyu kendi çerçevemden size sunmaya çalışacağım. Birde bu pencereden bakın.

herkese_selam_95@hotmail.com