Mekâna Bağlanmak

Mekâna Bağlanmak

A+ A-

Mekân bir nevi var oluştur.

İnsanın çevreyi etkilediği gibi çevre de insanı etkilemektedir. Bu karşılıklı etkileşim bir bağ oluşturur. Hangi çevrede veya mekânda daha çok bulunur ve vakit geçirirsek orası ile olan bağ daha kuvvetli olur. Bu bağ olumlu ya da olumsuz olabilir ama genel itibariyle insanlar ve mekânlar arasında olumlu bir bağ olduğunu söyleyebiliriz. Bu olumlu bağı güçlendiren mekânda bulunma süresi ve yaşantılardır.

 

Mekân canlı bir özellik taşır. Sadece yaşadığımız yeri mekân diye adlandırmak doğru olmaz. Mekân bir şeylerin üretildiği, paylaşıldığı yerdir. Yaşanılan ev, okul, ilçe, il, şehir, ülke hepsi ile bir bağ oluşur. Bir ağacın kök salması gibi bulunduğumuz yer ile ne kadar vakit geçirirsek o kadar çok bağlar güçlenir ve ayrılmak daha zor olur. Bu kurulan bağ fizikselden daha çok duygusal bir bağdır. Bundan dolayıdır ki insanlar gittikleri ve beğendikleri ortama tekrar tekrar gitmek isterler. Aynı şekilde uzun süre yaşadıkları evlerden veya şehirlerden uzaklaşmak da zorlaşır. Mekânla kurulan bağın kuvvetine göre ayrılmakta zorlaşır örneğin yıllarını verdiğiniz bir evden taşınmak zorunda kalsanız yeni eviniz için sevinmeniz gerekirken hüzün duygusu daha ağır basmaktadır. Bunun sebebi kurduğunuz mekânsal bağın kuvvetli olması ve anılarınızın, yaşantılarınızın orada geçmiş olmasıdır. Daha önce fark etmediğiniz şeyleri evden ya da genel anlamda bağ kurduğunuz mekândan ayrılırken daha çok fark edersiniz, daha çok dikkatinizi çeker ve bu farkındalık var olan duygusal bağı daha da arttırır. Mekândan uzaklaştıkça bir duygusal boşluk oluşur. Bu boşluk kısmen yerine yeni bağların gelmesi ile dolsa da eskiye özlem devam etmektedir. İnsanın geçmişte yaşadığı çevresiyle kuruduğu bağlar yeni gelen bağlardan her zaman daha güçlüdür. Bundan dolayıdır ki insanlar hep geçmişe özlem duyarlar. Eski bayramlar, eski mahalle, çocukluk gibi her insanın mutlaka özlem duyduğu şeyler vardır. Geçmişe özlem duyarken gelecekten şikâyet ederiz oysaki gelecekte bir gün geçmiş olacaktır. Gelecekte kuracağımız bağlar da bir gün geçmiş olacak ve onlara da özlem duyacağız Bu yüzden yaşadığımız yer ve mekânla bağları olumlu kurmak, zamanı iyi değerlendirmek önemlidir.

pexels-maria-orlova-4906407.jpg

 

 

 

 


Kaynakça

https://www.pexels.com/tr-tr/

19-05-2022
Şeyda Akgül

Şeyda Akgül

Sosyolog

Küçük ve samimi bir yer olan Amasya’da doğdum. Böyle güzel bir yerde doğduğum için şanslıyım. Sosyoloji bölümünden mezun oldum. Yöresel dokuma ve halk oyunları gibi farklı aktiviteler yapıyorum. Gezmeyi, keşfetmeyi, araştırmayı ve gözlem yapmayı seviyorum. Bu doğrultuda sosyolojinin de katkılarıyla toplumda gözlemlediklerimi, farklılıkları, birliktelikleri ve birçok konuyu kendi çerçevemden size sunmaya çalışacağım. Birde bu pencereden bakın.

herkese_selam_95@hotmail.com