Karşımıza Çıkan Yollar

Karşımıza Çıkan Yollar

A+ A-

İnsan çok istediği bir şeyin olmadığını fark ettiğinde hayata müdahale edemeyeceğini fark eder.  İnsan hayatı bilinmez bir serüvendir ve ne kadar kendi hayatına müdahale etmek istese de ona çizilen yol bellidir ama tercih hakkı bireyindir. Bilinmez bu serüvende inişler, çıkışlar, engeller belli olmaz. Bazen Fırtına nereden eserse oraya doğru savrulur bazen de direnir ayakta kalmaya. Ama fırtına mı kazanır insan mı o da bir muammadır. Önemli olan fırtınanın sana ne kattığıdır.

 

 

Her şey bitti dediğimiz anda aslında yeni bir maceranın kapıları aralanır. Örneğin bir hedef belirlenir ama o hedefe giderken binlerce çeşit yollar engeller çıkar insanın karşısına. Bazen umudunu kaybeder bazen o farklı yollardan birini tercih eder ve o yolda tekrar ayrı bir serüven karşılaşır. İnsan hayatı da böyle karmaşık bir yapıya sahiptir. Yapmak istediklerimiz planlarımız ulaşmaya çalıştığımız hedefler her zaman var olacaktır ama bunların ne zaman gerçekleşeceği belli değildir. Hemen şimdi olsun istediğimiz şeylerin belki de bir zamanı vardır. O zaman gelmeden gerçekleşmeyecektir. Müdahale edemiyorsak ayak uydurmalıyız. Müdahale edebildiğimiz alanlar sınırlıdır. Bazen bir otobüsün içinde arabalar geçerken nasıl müdahale edemiyorsak hayatta aynıdır. Bazı olayları, durumları otobüs camından izlemek zorunda kalırız. Ama içimizde hep dâhil olmak vardır müdahale etmek isteriz. Çıkmazın içinde kalırız çoğu zaman bu kararsızlık anında su akar yolunu bulur misali akışına bırakmak daha doğru olabilir.

 

 

https://www.pexels.com/tr-tr/

 

 

01-08-2022
Şeyda Akgül

Şeyda Akgül

Sosyolog

Küçük ve samimi bir yer olan Amasya’da doğdum. Böyle güzel bir yerde doğduğum için şanslıyım. Sosyoloji bölümünden mezun oldum. Yöresel dokuma ve halk oyunları gibi farklı aktiviteler yapıyorum. Gezmeyi, keşfetmeyi, araştırmayı ve gözlem yapmayı seviyorum. Bu doğrultuda sosyolojinin de katkılarıyla toplumda gözlemlediklerimi, farklılıkları, birliktelikleri ve birçok konuyu kendi çerçevemden size sunmaya çalışacağım. Birde bu pencereden bakın.

herkese_selam_95@hotmail.com