Müşteri Haklı Mıdır?

Müşteri Haklı Mıdır?

A+ A-

Arz talep meselesi her zaman var olmuştur. Müşteri talep eder satıcı sunar ama her zaman bu böyle midir, müşteri talep ettiği şeye her zaman sahip olmalı mıdır ya da bir başka değişle müşteri talep ettiği için her zaman bütün haklara sahip midir?  Burada asıl anlatmak istediğim konu hem bir müşteri olarak hem de bir çalışan olarak bu konuda görüşlerimi bildirmek. Müşteri her zaman haklı mıdır?

 

 

Her türlü hizmet sektörü müşteri odaklı çalışır bundan dolayı müşteri memnuniyeti önemlidir. Ama müşteri her istediğine anında ulaşmak ister ve bütün haklarını hatta hakkı olmayan şeyleri de talep eder. Ne istediğini bilmeyen müşteri maddi ve manevi olarak çalışanları ve işletmeyi yıpratır. Bu durumda müşterinin bütün isteklerini yerine getirmek mümkün olmadığı için işletmeler müşteriler tarafından eleştirilir hatta çoğu zaman hakarete uğrar.

Kasada indirim isteyen müşteriler, giyim sektöründe neden başka renginin olmadığını sorgulayıp şikâyet edenler, ürünlerin yanlış geldiğini söyleyenler, gıda sektöründe ürünün gelmediğini söyleyip hepsini yiyen müşteriler, ürünün çok piştiğini ve ya az piştiğini söyleyen müşterilerle her zaman karşılaşır. Peki, hangi müşteri haklıdır? Bu durumda herkesi memnun etmek mümkün müdür?

 

 

 Belli bir standart doğrultusunda iki üründe aynı olmasına rağmen bir müşteri beğenirken bir müşteri beğenmemektedir. Kimisi sunulan hizmetten memnun kalırken kimisi kalmamaktadır. Bu durumda kim haklıdır. Bunun temel sebebi müşterinin ihtiyaçlarına yönelik işletme seçmemesidir. Hizmet, gıda, giyim gibi birçok sektörün çeşidi ve sunduğu imkânlar, ürün yelpazesi çokça mevcuttur önemli olan doğru tercihi yapabilmektir. Kişi kendini tanıyıp doğru seçim yaptığında hem kendi için hem de hizmet sunan sektörler için olumlu olacaktır. Kısa sürede doğru hizmete ulaşacaktır.


Kaynakça

https://www.pexels.com/tr-tr/

18-11-2022
Şeyda Akgül

Şeyda Akgül

Sosyolog

Küçük ve samimi bir yer olan Amasya’da doğdum. Böyle güzel bir yerde doğduğum için şanslıyım. Sosyoloji bölümünden mezun oldum. Yöresel dokuma ve halk oyunları gibi farklı aktiviteler yapıyorum. Gezmeyi, keşfetmeyi, araştırmayı ve gözlem yapmayı seviyorum. Bu doğrultuda sosyolojinin de katkılarıyla toplumda gözlemlediklerimi, farklılıkları, birliktelikleri ve birçok konuyu kendi çerçevemden size sunmaya çalışacağım. Birde bu pencereden bakın.

herkese_selam_95@hotmail.com