Küreselleşen Dünya Yalnızlaşan İnsan

Küreselleşen Dünya Yalnızlaşan İnsan

A+ A-

 Dünyada hemen her şeye anında ulaşabiliyoruz. İstediğimiz ev, araba, yiyecek bir ”tık” uzağımızda. Akıllı telefonlar, tabletler, bilgisayarlar, akıllı kulaklıklar, bileklikler, saatler vb. her anımızda teknolojinin izini görmek mümkün. Bunların hiçbirinin olmadığını düşünelim ya da aniden yok olduğunu. Aslında yalnız olduğumuzu fark ederiz.

 Sanayi devriminin bir getirisi olarak küreselleşme; sınırların olmadığı, bir yerde olan durumun tüm dünyayı etkisi altına alması, her an her şeyden haberdar olma olarak açıklanabilir. Bunun en önemli araçlarından birisi internettir. İnternet hayatımızı kolaylaştırmanın yanında hayatımızı organize etmede de büyük rol üstlenir.

 Hiç düşündünüz mü? Bir saniye internetin yavaşlamasına dayanamayan insanlar nasıl olur da bir günün internetsiz, teknolojiden uzak geçirebilir. Sabah gözünü açmadan telefona sarılanlar, gece yatmadan telefona bakanlar, mailler, sosyal medya bildirimleri, anında gelen indirim haberleri ile telefonlarımız dolup taşmakta... İşe giderken giyeceğimiz kıyafetten akşam yiyeceğimiz yemek tariflerine kadar günlük aktivitelerin hepsi artık internetle gerçekleşiyor.


Teknolojinin bu denli her anımıza işlemesi, kontrolü altına alması ve küreselleşmenin sınırsızlığı insanı gerçek benliğinden uzaklaştırır. Gerçek ve sanal dünyanın bu kadar hızlı akışı insanı tahammülsüzleştirir.  İnsan bütün bunlardan uzaklaşıp kendi doğasında olduğu zaman ne yapacağını bilemez hale gelir. Bir anda bütün internet sisteminin durduğunu düşünelim. Fark ederiz ki çevremizdeki insanlarla minimum iletişim halinde ve kendimizi toplumdan soyutlanmış halde buluruz. Bu soyutlanmışlık ve dışlanmışlık insanı yalnızlaştırır. Küreselleşme ile bilinen sınırsızlık bilinmeyen sınırları oluşturur.

 


Kaynakça

https://www.pexels.com/tr-tr/

26-10-2020
Şeyda Akgül

Şeyda Akgül

Sosyolog

Küçük ve samimi bir yer olan Amasya’da doğdum. Böyle güzel bir yerde doğduğum için şanslıyım. Sosyoloji bölümünden mezun oldum. Yöresel dokuma ve halk oyunları gibi farklı aktiviteler yapıyorum. Gezmeyi, keşfetmeyi, araştırmayı ve gözlem yapmayı seviyorum. Bu doğrultuda sosyolojinin de katkılarıyla toplumda gözlemlediklerimi, farklılıkları, birliktelikleri ve birçok konuyu kendi çerçevemden size sunmaya çalışacağım. Birde bu pencereden bakın.

herkese_selam_95@hotmail.com