İnsan Bir Nefes

İnsan Bir Nefes

A+ A-

Derin bir nefes alın ve bırakın. İşte insan aldığı bu bir nefes kadar vardır, bir nefesle başlar hayatı ve bir nefesle biter. Nefes alamadığında anlar insan ne kadar değerli olduğunu ya da bir anne çocuğu doğduğunda bir nefesini bekler hayata tutunması için. Hayatın başı da sonu da hastanede başlar bir nefesle ve hastanede biter. Yoğun bakımda bir makineye bağlı olsaydık anlardık bir nefes almanın kıymetini. İnsan yokluğunu çekmediği bir şeyin kıymetini de bilemez.

 

 

Bu kadar koşuşturmanın arasında 1 dakika kendine ayır, bak gökyüzüne aldığın nefesin değerini, varlığını hisset. Kapat gözlerini ve aklına getir denizleri, okyanusları, doğayı, ormanı ağacı, çiçeği, kuşların seslerini… En iyi dinlenme şeklidir bir nefes almak. İnsanlar “bir soluklanmak” da der buna, bir derin nefes alıp kendine gelmek ve dinlenmek.

Nefes o kadar önemlidir ki çoğu bilime konu olmuştur, birçok bilimin ortak noktasıdır. Doğadaki her şey canlıdır ve nefes alır bundandır ki Tasavvuftan tıbba sanattan kültüre birçok yerde yer bulur kendine.

Bir nefestir notaları kâğıda döken,

Bir nefestir cama şeklini veren,

Bir nefestir insanı kendine getiren…

 

 


Kaynakça

https://www.pexels.com/tr-tr/

25-01-2022
Şeyda Akgül

Şeyda Akgül

Sosyolog

Küçük ve samimi bir yer olan Amasya’da doğdum. Böyle güzel bir yerde doğduğum için şanslıyım. Sosyoloji bölümünden mezun oldum. Yöresel dokuma ve halk oyunları gibi farklı aktiviteler yapıyorum. Gezmeyi, keşfetmeyi, araştırmayı ve gözlem yapmayı seviyorum. Bu doğrultuda sosyolojinin de katkılarıyla toplumda gözlemlediklerimi, farklılıkları, birliktelikleri ve birçok konuyu kendi çerçevemden size sunmaya çalışacağım. Birde bu pencereden bakın.

herkese_selam_95@hotmail.com