Bir Tıkla Değişen Hayatlar

Bir Tıkla Değişen Hayatlar

A+ A-

Tüketim en basit tanımıyla üretilen şeylerin kullanılması anlamına gelir. Ama tüketim bu basit tanımdan daha fazlasını içerir. Tüketim günümüzde farklı boyutlar kazanmıştır. Özellikle teknolojinin böylesine yaygın olduğu bir zamanda bizi belirleyen başkalarının tükettiğidir. Bahsetmek istediğim sosyal mecralar, videolar, storilerdir. Tüketim, insanlar tarafından üretilen ürünlerin yine insanlar tarafından alınmasıdır. Peki, söz konusu insanını tüketilmesi yani nesneleşmesi ise…

İnsanların insanlar üzerinden para kazanmanın başka bir boyutu da izlenme sayılarının davranışları belirlemesidir. Sosyal medya fenomenleri kendilerini bir nesne gibi sunup takipçilerinin istekleri doğrultusunda davranışlar ve gösteriler düzenlerler. Bu kadar like gelirse şunu yapacağım, lütfen beğenmeyi ve abone olmayı unutmayın! Bir beğenilme ile annesine, babasına, arkadaşlarına kışkırtma adı altında zorbalık yapanlar, milyarlar harcayanlar, araba yakanlar ve buna benzer birçok davranış örnekleri karşımıza çıkmaktadır. Like atanlar ise gerçekten yapacak mı diye merakla o sayıya ulaşılmasını beklerler. Peki, bunun sınırı nedir? Böyle bir mecrada yapılacakların sınırları belli değildir. Hamile eşini dondurucu soğukla ölüme terk edenler, ölüme kadar varan davranışlar sergilemektedir. Çok tehlikeli boyutlara ulaşan bu akımlar beğenilme isteği ve doyumsuzluk insani duyguları, insan vicdanını köreltmektedir. İnsanlar birbirine zarar vermekten zevk alır haline geldi. Zorbalık, aşağılama normalleşir hale geldi. Kişilikler, kimlikler, davranışlar başkaları tarafından belirlenir oldu. Tehlikenin farkında mısınız?
Kaynakça

 

https://www.pexels.com/tr-tr/

24-02-2021
Şeyda Akgül

Şeyda Akgül

Sosyolog

Küçük ve samimi bir yer olan Amasya’da doğdum. Böyle güzel bir yerde doğduğum için şanslıyım. Sosyoloji bölümünden mezun oldum. Yöresel dokuma ve halk oyunları gibi farklı aktiviteler yapıyorum. Gezmeyi, keşfetmeyi, araştırmayı ve gözlem yapmayı seviyorum. Bu doğrultuda sosyolojinin de katkılarıyla toplumda gözlemlediklerimi, farklılıkları, birliktelikleri ve birçok konuyu kendi çerçevemden size sunmaya çalışacağım. Birde bu pencereden bakın.

herkese_selam_95@hotmail.com