Puding Sever Misiniz?

Puding Sever Misiniz?

A+ A-

Ben sevmem. Çocukluluğumda da sevmezdim. Şimdi olanları size en başından anlatayım. Geçenlerde arkadaşlarımla puding yerken aslında pudingi hiç sevmediğimi ama puding olduğunda da hep yediğimi fark ettim. İnsan sevmediği bir şeyi neden yapmaya devam eder ki? Pudingle başlayan bu farkındalık puding bittikten sonra da devam etti. Dikkatle üzerinde düşünülmeden yapılan her davranışın alışkanlığa dönüşebilme ihtimalini zihnimde canlandırdım. Yaşamın alışkanlıklardan ibaret olduğunu ve insanın da alışkanlıklarının esiri olduğunu düşünürsek alışkanlık dediğimiz rutinlerin bilinçaltımızı ele geçirdiğini ve bizi yönettiğini dahi çıkarabiliriz. Böyle söyleyince bilinçaltımın beni puding yemeye yönlendirmesi komik oldu. Ama işin gerçeği bu. Sevmediğimiz, aslında içten içe yapmak istemediğimiz şeyleri yapmanın bir açıklaması da bu olsa gerek. Belli ki yüzlerce insan her gün sevmediği işlere giderken, sevmediği insanlarla muhatap olup sevmedikleri bir hayatı yaşarlarken alışkanlıklarının esiri olup bu esaretin verdiği güveni devam ettirmeye çalışıyorlar. Bu güven zehirli bir sarmaşık gibi onları sarmalamış olsa bile.

Bir süre hayatımdaki diğer alışkanlıkların beni nasıl yönlendirdiğini, bırakmam gereken alışkanlıklarımın neler olduğunu, sevmediğim alışkanlıkları nasıl bırakabileceğimi düşündüm. Acilen uzaklaşmamın hayatım için iyi sonuçlar getireceği bir dizi alışkanlık buldum. Sevsem bile bana zarar veren insanları hayatımdan çıkarmalı, beni amacıma ulaştırmayacak boş ve faydasız işleri yenileriyle değiştirmeli, bazı yeni günlük rutinler kazanmalı ve artık puding yemeyi bırakmalıydım. Bütün bunları yapmak ya da yapmamak (eğer mümkün olursa) yaşlı bir kadın olduğumda pencereden bakarken gözlerimin önünden geçecek olan hayatımı oluşturacak. İleriyi hayal etmek güzel, ileriden dönüp kendimize bakmak çok daha güzel. Alışkanlıklarımızın inşa ettiği hayatlarımızın bize ne kadar doyum sağlayacağıysa sevmediğimiz şeyleri bırakıp yerine yeni ve sağlıklı alışkanlıkları koymakla ilintili. Yaşlılığınıza gidip şu anki size bir bakış attıysanız şimdi tekrar düşünün. Puding sever misiniz?

26-02-2024
Yüsra Altay

Yüsra Altay

Edebiyat

İzmir’de doğdum. Konya’da sağlık meslek lisesini bitirdikten sonra tam burslu olarak kazandığım Nişantaşı Üniversitesi Endüstri Mühendisliği programına iki sene devam ettim. Mühendisliği bırakıp tekrar sınava girerek psikoloji bölümünü kazandım. Dünya üzerinde hiçbir ayak bağım bulunmamaktadır. Uzun yürüyüşlerden ve rahatsız edilmemekten keyif alırım. Çok sıkılırım bu yüzden de sıklıkla başımı alıp giderim. Olanları da olduğu gibi kabul ederim.

yusraaltay0@gmail.com

@yusra.altay