Sen Kim Aphrodite Kim ?

Sen Kim Aphrodite Kim ?

A+ A-

Aphrodite (Afrodit) denilince akla ilk gelen, güzellik, aşk ve cazibeyi simgeleyen tanrıça olmasıdır. Bunların yanında bilinmeyen ve altta kalmış bir çok karakteristik özelliği var, bu yazıda sizlere bunlardan birini anlatan Aphrodite, Eros Ve Pan mitini paylaşacağım. 

Pan ( yarı keçi yarı insan) sapkınlıklarıyla meşhurdur, çobanların tanrısı olan ve ormanda yaşayan Pan, orman halkına sapkınlık ve haylazlıklarıyla, bir türlü rahatlık vermemektedir. Bu sefer gözüne kestirdiği ise büyük lokma olan tanrıça Aphrodite’dir. Aphrodite ve oğlu Eros orman da yürürken, Pan’a rastlarlar, Pan Aphrodite’yi görür görmez peşine takılır ve ona türlü sapkınlıklar yapar.

Yanda gördüğünüz heykel grubu (mermer) bu miti tasvirler. Heykeli daha yakından incelersek, Aphrodite’nin yüzünde ki alaycı gülümsemeyi ve küçümseyici mimiklerini görebilirsiniz. Elinde ise ayağından çıkardığı sandalet ile tehdit ederek, Pan’ı savuşturmaya çalışır. Bu sahne bana eli terlikli büyüklerimizi anımsatıyor, sanırım her anadolu kadınının ruhunda biraz Aphrodite barınır.

Heykel grubunda Eros’a bakıcak olursak, kanatlı küçük çocuk olarak annesinin omzundan Pan’ın boynuzlarıyla oynarken tasvirlenir, onun da yüzünde alaycı bir gülümseme mevcuttur, Pan ise yarı umutlu bir yüz ifadesiyle, sanki bir şeylere ikna etmeye çalışırcasına Aphrodite’nin bileğini kavrar şekilde tasvirlenmiştir.

Mitin sonuna gelicek olursak, Aphrodite sapkın Pan’ı ciddiye almaz ona alaycı ve küçümser bir tavır sergileyerek, onu başından defeder. Pan şanslı olmalı ki Aphrodite, o gün ona  alaycı bir tavır sergiledi aksi takdirde Pan’ı, Aphrodite’nin gazabından hiçbir tanrı kurtaramazdı.

 

10-03-2023
Eylem Özkan

Eylem Özkan

Arkeolog

Merhabalar, Ben Arkeolog Eylem Özkan,

Antik çağ insanlarının günlük yaşantısına, mitlerine, inançlarına, savaş hikayelerine ve kahramanlıklarına her zaman büyük bir ilgi duydum. Bu ilgim beni Arkeolog yaptı. Öğrendikçe ve keşfettikçe aslında çocukken gittiğim müzeleri, antik kentleri sadece seyirlik olarak gezdiğimi farkettim. Bugün seyirci olarak gezdiğim müzelerin, eserlerine baktığım da her bir detayın farklı bir şeyi temsil ettiğini biliyorum. Yazılarımda ki önceliğim bu olacak, insanların bir esere sadece bakmasını değil altında ki hikayesini de çözümlemesini istiyorum.

eylemozzkan@gmail.com

@eylemozkaan