Grafik Tasarımın Uygulama Alanları  “AMBALAJ TASARIMI”

Grafik Tasarımın Uygulama Alanları “AMBALAJ TASARIMI”

A+ A-

 Merhaba sevgili okurlar,  günümüzde süpermarket raflarında yaklaşık olarak 25 bin çeşit ürün tüketicilere sunulmaktadır. Peki bu ürünler arasında bizim ürünümüz nasıl öne çıkabilir?  Bu yazımda sizlere ambalaj tasarımı ve grafik tasarımda ambalaj tasarımının öneminden  bahsetmeye çalışacağım herkese yararlı okumalar dilerim.

 Ambalaj Grafiği

 Ambalaj grafiği, grafik tasarımın önemli bir uzmanlık alanıdır. Sektörde bu konuda uzmanlaşmış tasarımcılar görev almaktadır. Ünlü ambalaj tasarımcısı Drew Smith’e göre, mükemmel bir ambalajın  arkasında mutlaka iyi bir fikir vardır. Eğer güçlü bir fikirle başlanırsa, ambalajı tasarlamak daha kolay hale gelir. Çünkü mesaj nettir ve hedefimiz belirlenmiştir. İyi bir ambalaj tasarımı, içerik olarak kullanışlı ve basit olandır.

 Ambalaj, ürünün giysisi gibidir. Ürünün yapısına uygun seçilen renklerle, uyumlu yazı ve biçimlerle tasarlanmış, çekici, güzel görünümlü bir ambalaj, tüketiciyi olumlu yönde etkiler. Ürün ile tüketici arasındaki iletişimi sağlayan ve ürünü tanıtan ambalajdır ve tüketici ürünü ambalajla birlikte değerlendirir.

İnnocent meyve suyu  ambalaj tasarımı
 
 Ambalaj, ürünü içeren , ürünün muhafaza edilmesini sağlayan taşıyıcıya verilen genel addır. Ambalajın üzerinde yer alan grafik tasarım ise, ürünün satın alınmasını sağlayan etkili bir tasarım unsurudur. Ambalaj tasarımcısı, ürünün özelliklerine uygun malzemenin  seçiminden sorumludur.
 
 Ambalaj tasarımı hedef kitlenin yaş, cinsiyet, öğrenim durumu gibi belirlenen pazarlama stratejilerine göre gerçekleştirilir. Ambalaj sektöründe; kağıt, karton, mukavva, oluklu mukavva, cam, jelatin, asetat, naylon, plastik, tahta, alüminyum gibi malzemeler kullanılmaktadır.
                                                       Burbery parfüm,  ambalaj tasarımı


Etkili bir ambalaj tasarımı için göz önünde bulundurulması gereken bazı önemli noktalar :
      
  • ·        Ürünün içerisine konulduğu cam, plastik, metal kağıt gibi malzemelerden yapılan taşıyıcıların sağlığa uygunluğu  ve ürünü koruyabilme özelliği önemlidir.
  • ·        Malzemelerin kolay açılıp kapanabilme özelliği bir diğer önemli unsurdur.
  • ·        Ürünün etiketlerinin  estetik ve işlevsel olarak tasarlanması  önem taşımaktadır.
 Kaynaklar  : 

Becer, E (1997) iletişim ve Grafik Tasarım, Dost Kitabevi.

Türkel , G (2006), Ambalaj , Grafik Tasarım Dergisi, 2, (16- 18).

02-08-2018