Alkol Felsefesi

Alkol Felsefesi

A+ A-

Dilde en çok olan, sohbetin, eğlencenin ve gücün göstergesinin dışa vurumudur alkol. İnsanın düşünce ve eylem durumlarında en görünür en hızlı değişimi yapandır. Alkolün vücuda girmesiyle birlikte başlayan değişim isteğinin ne olduğunu açık olarak söylemek gereklidir.

Farklı alkol türlerinin çok çeşit şekillerde tüketimi ve bu tüketimlerin farklı coğrafyalarda kültür haline gelmiş ritüelleri vardır. Alkolün neliğinin problem edinilmesinde adapları ya da alkolün en sert içimleri konu dışında bırakılmak zorunluluğundadır. Bağımlılık, erkeklik, güç, direnmek ve özgüven amaçları ile tüketilir. Alkol alımıyla beraber açık olarak değişim her zaman olumlu şekilde olmaz.

Alkolün neliğinin probleminde sorunun ve bakış açısının değiştirilmesi alkolün felsefesini seçik olarak serimleyecektir. Alkolü alma sebebi yerine alkolün zihindeki yaptığı değişimin sorgulanması problemi kişisel amaçlardan alarak nesnel olarak ortaya çıkartacaktır. Alkolün neden içildiğinin sorulmasıyla bir hedefe ulaşılamayacağı açıktır.

Alkol alındıktan sonra vücuttaki etkisi bilim insanları tarafından cevaplanmaya çalışılır. Sağlık açısından biyolojik etkileri felsefenin ve aranılan sorunun problemi değildir ve cevaba götürmez. Problem edinilen zihinde ve algılardaki değişim etkisidir. Alkol aldıktan sonra insan algısından değişim oranı aynı olmaz. Alkolde dayanıklılık hali burada kast edilen değildir. Alkolün kişide oluşan etkisinin değişimi, insanın sıçrama halinin durumu ile orantılıdır. Alkol insanın ahlaksal olarak sıçramasının tetikleyicidir. Tek bireyin her zaman belirli bir alkol limiti yoktur. Algı kapısının açılması, düşük promile ihtiyaç duyarken, alışkanlık ile daha fazla promile ihtiyaç duyar. Alkol promil eşiğini arttıran insan, farklı zamanlarda hep yüksek promile ihtiyaç duymadığı anlar da olur. bu durum insanın o anlık sıçrama eşiğine bağlı alkol ihtiyacıdır.

Alkolün felsefesinde amaç yerine değişimin arandığı problemde cevaplanması gereken soru, sıçrama halini hızlandırma isteminin neliğidir. Başta bahsettiğimiz alkollü olma amaçları insanın yaşamında her an karşılaşabileceği ortak durumlardır. İnsan bu haz ya da acı hallerinden sıçrama yapma isteminde bulunur. Alkolün alınma istemi sıçramayı anlıklaştırarak hergünkülüğünden sıyrılma istemidir. Bilince olarak ya da olmayarak alkol kullanma insan için hergünkülüğünden sıçrama yapmasıdır. Sıyrılmayı istemli yapan insan sıçrayışından sonra hergünkülüğünü alkollü haline yükseltmesidir. Alkolün hergünkülüğün daha iyi olana sıçrama olanağının en hızlı ve en seçik görünen durumudur.

29-03-2024