Tüy Hafifliği

Tüy Hafifliği

A+ A-

İyi ya da kötü insan olduğumuza neye göre karar veriliyor? Teraziye konulan bir tüy karşında ne hafif gelebilir ki? Yaklaşık 3000 bin yıllık bir efsanedir Anubis mısır mitolojisinde. Kimilerine göre lanetlenmiş, kimilerine göre ise cennetle cehennemin anahtarı. Onu daha da yüceltmek için adına adanan 8 milyon mumyalanmış köpek. Başka hangi tanrı için yapılmıştır ki bu... 

Tanrı Set ve Nephtys’in çocuğudur. Yeraltı tanrısı olarak bilinse de aslında Anubis ölüler dünyasında sadece bir bekçidir. Daha sonrasında babası Set, tanrı Osiris’i (ölülerin ve yeniden yaşama dönüşün tanrısı) öldürünce, Osiris’i mumyalayan Anubis mumyalama tanrısı olarak da anılmaya başlanmıştır (tarihte bilinen ilk mumyalama işlemini de onun yaptığına inanılır). Artık görevi ölenleri yüceltmek ve korumak olmuştur ki mumyalama tanrısı olarak anılan Anubis’i onurlandırmak için mumyalama yapan herkes başlarına birer çakal başlığı takarak mumyalama yapmışlardır. Anubis’i gözlerinizi kapatıp canlandıracak olursanız eğer çakal başlı (yüzünde bir çakal ısırığı olduğundan ya da sürekli mezarların yakınlarında gezinen çakallardan ötürüdür bu) ya da köpek başlı, insan vücutlu (hem kadın hem de erkek olarak bilinmektedir) ve kurt kuyrukludur. Bir elinde tuttuğu terazi (bir kefesinde ölen kişinin kalbi diğer kefesinde maat tüyü) diğer elinde ise ankh yani yaşam haçını tutmaktadır. Anubis’i gözümüzde canlandırdığımıza göre sıra da kalbin iyi mi yoksa kötü mü olduğunu anlamak var.  

Anubis, terazisinin bir kefesine ölen kişinin iyiliklerini ve kötülüklerini (ruhunu) temsil eden kalbini ve diğer kefesine ise maat yani doğruluk ve adalet tanrıçasını temsil eden tüyü koyardı. Kalp ki tüyden hafif gelirse ruh göğe yükselip tekrardan dünyaya gelebilirdi başka bir bedenle fakat kalp tüyden ağır gelirse Ammut tarafından yenilirdi. Ammut ise ölülerin kalbiyle beslenen suaygırı, timsah ve aslan karışımlı bir canavardı. Ve ölen kişinin kötü kalbi Ammut’a teslim edilip, hiçliğe terk edilmiş olurdu. Adaletin sanrım tek şaşmayan terazisi Anubis’in elindeydi. Teraziye ne zaman ki insan eli değdi işte o an hem tüm büyü bozuldu hem de denge yok oldu. Evet günümüz de Anubis’in maskesini takan kimse yok ama herkesin kimliği o kadar gizli ki hiçbiri kendini ele vermiyor. O yüzden aynayı elimize alma zamanı geldi de geçiyor galiba. Hadi ilk ve son kez maskelerimizi çıkaralım. O kadar hafifleyeceğiz ki.  

17-11-2023
Merve Açıkel

Merve Açıkel

Arkeolog

Merhabalar ben Arkeolog Merve Açıkel. Küçük bir çocukken babamla izlediğimiz hem tarihi belgeseller hem de kültürel programlar beni arkeolog olmaya itti. Pozitif bir bilim dalı okuyup tek bir yere odaklanmak imkansız olduğundan dünyaca ünlü ressamların yaptıkları eserler ve bu eserlerin analizleri, ören yerleri, mitler, sanat galerileri ve efsanelere karşı koymanız bir yerde imkansız hale geliyor. Siz de onların dünyasında kendi yerinizi alıyorsunuz. Ben hala kendi yerimi arayan bir gezginim sizlerle birlikte hem onları hem de kendimi keşfedeceğimi düşündüğüm bu yolculuğa çıkmaktan oldukça mutluyum. Herkesin gözünden okuduğumuz düşleri bir de benim düşüncelerimle okuyup kendi hayal gücünüzle harmanladığınız öykülerde buluşmak dileğiyle.  

05535894048

05535894048

merveacikel61@gmail.com

merveacikellll