Evimizdeki Düşman: Kapattığınızda bile enerji harcayan cihazlar

Ev aletlerini prizden çıkarmadığınız zaman sürekli elektrik harcadığını biliyor muydunuz? Bazı araştırmalar sonucunda hangi cihazların kapatıldıktan sonra bile enerji harcamaya devam ettiğini araştırmalar doğrultusunda sizin için listeledik.

 

Televizyon

Kumandadan kapattığımız televizyon aslında kendini bekleme moduna alıyor. Bu da, yılda yaklaşık 100-130 TL değerinde enerji harcamasına neden oluyor.

 

 

Prizde duran şarj aleti

Prizde bırakılan şarj aleti elektrik kullanmaya devam ediyor. Burada harcanan elektrik gücü elbette telefonun şarj aletine takılı olduğu zamana kıyasla daha az enerji harcıyor ama neden prizde bırakalım ki?

 

Kumanda

Araştırmaya göre kumanda, yılda yaklaşık 90 TL değerinde elektrik tüketiyor. Çoğumuz, televizyonu kumandadan kapatınca yeterli olacağını düşünüyoruz. Ancak, güç kaynağından kapatmamız gerekiyor.

 

Laptop ve masaüstü bilgisayar

Laptop ve masaüstü bilgisayarınızı kapatsanız bile çalışmaya devam ediyor. Ancak, cihazlarınızın fişini çektiğinizde, yılda 300 TL’ye kadar tasarruf sağlayabilirsiniz.

 

Zamanlayıcıya sahip ev aletleri

Devamlı açık olan ve zamanlayıcıya sahip aletlerin sürekli elektrik harcadığını söyleyebiliriz. Bu tarz aletlerin fişini çekerek yılda yaklaşık 300 TL’ye kadar tasarruf edebilirsiniz.

 

 

Çek Fişi!

 

Yukarıda belirtilen maddelerin hepsi kullanılmayan cihazların fişini prizden çekmekten geliyor. Herşeyin elektriğe bağlı olduğu bu dünyada prizden fişi çekerken harcayacağımız en fazla 3 saniye için cebimizden çıkacak paranın değerini daha kolay anlayabiliriz.