Zevk Meselesi Sergisi

 Zevk Meselesi Sergisi

23 Şubat - 6 Haziran 2021

Zevk Meselesi, ortaya çıktığı 19. yüzyıldan bu yana anlamı değişikliğe uğrayan kitsch kavramının günümüz görsel kültürüyle kurduğu yakın ilişkiye ve beğeninin şekillenmesindeki kritik rolüne odaklanan bir grup sergisi.

Endüstri devrimi sonrası Almanya’da ucuz ve popüler resimleri betimlemek için kullanılan kitsch sözcüğü, zamanla çeşitli dillerde çevirisi yapılmaksızın kullanılan karmaşık bir kavrama dönüşür. Çeşitlilik, belirsizlik ve tanımsızlığın kutsandığı günümüzde kitsch, bu değerleri ileriye taşıyacak bir araç olabilir mi? Avangard ve kitsch’i birbirinin karşısına koymak yerine yan yana düşünmek, kitle kültürünü hafif, banal ve aşağı görmek yerine, güncel sanatın bu kolektif kültürle ilişkilerine yakından bakarak aralarındaki bağları keşfetmeye çalışmak, süregelen sınıflı toplumsal yapıyı biraz olsun sarsabilir mi? Beğeniyi sınıfsal bir gösterge olarak tanımlamamak mümkün olabilir mi?

 

Günümüzde beğeni hala bir sınıfa işaret ediyor olabilir, fakat bu işareti besleyen, güçlendiren mekanizmaların yapısı artık farklılaşıyor. 13 sanatçı ve kolektifin işlerini bir araya getiren Zevk Meselesi, sınıfsal bir gösterge olarak beğeni kavramını ele alıyor, estetik anlayışın Doğu ve Batı’ya atfedilen değerlerine bakıyor, yüksek sanata karşın kitle kültürünün yükselişine odaklanıyor ve nesne kültüründen dijital kültüre geçiş sürecinde şekillenen görsel dilin sanatla kurduğu ilişki üzerine, serginin sanatçılarıyla diyalog içinde kitsch kavramının bugünkü zengin kullanımlarını araştırmayı hedefliyor. Hem nesneler hem de 90’ların başından itibaren internette egemen olan görsel dil üzerinden, toplum yapısındaki sınıfsal ayrışmayı güçlendiren beğeni kavramını sorguluyor.

 

Ulya Soley küratörlüğünde düzenlenen sergi, Alex Da Corte ve Jayson Musson, Bruno Miguel, Cameron Askin, FAILE, Farah Al Qasimi, Gülsün Karamustafa, Hayırlı Evlat, Miao Ying, Nick Cave, Olia Lialina ve Mike Tyka, Pierre et Gilles, Slavs and Tatars ve Volkan Aslan’ın yapıtlarını sunuyor.

 

Eser Künyeleri

 

Nick Cave

Drive-by, 2011

Video, 10’05’’

© Sanatçı, Jack Shainman Gallery

 

Farah Al Qasimi

Görülmek Kolay Değil 7, 2016

Arşivsel inkjet baskı, 120 x 96 cm

© Sanatçı, The Third Line

 

Alex Da Corte

Jayson Musson iş birliğiyle

Doğusporları, 2014

Ses: Devonté Hynes

4 kanallı video, 146’

Yer karosu, halı, neon, metal sandalye, yapay portakal, difüzör, portakal yağı,

© Sanatçı, Sadie Coles and Salon94

 

Pierre et Gilles

Çiçekler ve Gözyaşları, 2016

Tuval üzerine inkjet baskı ve boya, 174 x 126 cm

© Sanatçı, Galerie Templon

 

Olia Lialina

Mike Tyka iş birliğiyle

*Define*, 2017

HTML, JS, GIFs

© Sanatçı

 

Gülsün Karamustafa

Karpuz, 1986

Kumaş, buluntu nesne, 100 x 143 cm

© Sanatçı, Büro Sarıgedik

 

Volkan Aslan

Seni Gördüğüme Sevindim, 2021

Sanatçı tarafından üretilmiş porselen figürler ve Suna ve İnan Kıraç Vakfı Kütahya Çini ve Seramikleri Koleksiyonu’ndan oluşan yerleştirme

© Sanatçı

Zevk Meselesi sergisi için üretilmiştir.